Wydanie: PRESS 09-10/2017

Sprawdź, co widzisz

W erze fake newsów weryfikować zdjęcia i filmy wideo w sieci powinien umieć każdy dziennikarz

Pierwszego lutego 2011 roku Dan Russell w swoim blogu SearchResearch opublikował zdjęcie i napisał: „Wyobraź sobie, że podczas podróży dostałeś amnezji. Budzisz się i jedyny widok, jaki widzisz, to ten z okna. Gdzie jesteś? Podaj adres, numer budynku i piętro oraz numer telefonu”.

Pierwszemu internaucie, któremu udało się znaleźć odpowiedź tylko na podstawie zdjęcia, zajęło to nieco ponad godzinę.

Dan Russell, który sam o sobie mówi, że jest antropologiem wyszukiwania, to znany trener Google. Uczy, jak wykorzystywać różne techniki do wyszukiwania informacji lub rozwiązywania zagadek. W swoim blogu co środę publikuje zadanie polegające na znalezieniu informacji lub wytłumaczeniu zjawiska na podstawie zdjęcia lub wideo, a w piątek dokładnie objaśnia rozwiązanie.

Nie będę tu zdradzał rozwiązania zagadki wspomnianego zdjęcia, chociaż wielu czytelników zapewne od razu pozna, które to miasto. Polecam post Russella, który krok po kroku wszystko tłumaczy (http://searchresearch1.blogspot.com/2012/02/answer-where-are-you.html). Warto, bo umiejętności, które pokazuje i których uczy Russell, powinien mieć dziś każdy dziennikarz, szczególnie w czasach fake newsów rozprzestrzeniających się błyskawicznie dzięki mediom społecznościowym.

Stanisław M. Stanuch

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.