Wydanie: PRESS 04/2012

Pobudka

Po okresie, w którym nowi wydawcy hasali po rynku tygodników, Ringier Axel Springer chce przypomnieć, kto tu rządzi

Ringier Axel Springer Polska od jesieni ub.r. raczej szukał oszczędności, niż był skłonny inwestować w swoje tytuły. Jednym z pierwszych przykładów jest sama redakcja „Newsweeka”, w której pod koniec października ub.r. wręczono wypowiedzenia kilkunastu osobom. – Wciąż słyszeliśmy, że trzeba ciąć koszty. Odchodzili dziennikarze i redaktorzy, którzy dobrze zarabiali. A teraz nagle znowu przyjmują – dziwi się jeden z byłych dziennikarzy „Newsweeka”. Pozostałej części redakcji obniżono pensje średnio o 10 proc. Później okazało się, że ciąć trzeba też w redakcji „Faktu”. Tu zrezygnowano z 12 etatowców i kilku osób zatrudnionych jako firmy. Zamknięto serwis rekrutacyjny StepStone.pl i wypowiedziano umowę licencyjną dwóch miesięczników młodzieżowych: „Popcornu” i „Dziewczyny”. Pod koniec 2011 roku z firmą rozstało się ok. 50 osób.

W redakcji „Newsweeka” poza cięciami niewiele się zmieniało. Dużo więcej można było o nim usłyszeć pod koniec ub.r. w konkurencyjnych tygodnikach. Najpierw szeptano o słabnącej pozycji Wojciecha Maziarskiego, szefa „Newsweeka”. Spekulowano o rozpoczęciu poszukiwań jego następcy.

Kiedy ogłoszono, że Tomasz Lis przejmie kierownictwo w „Newsweeku”, w redakcji nagle zrobiło się miejsce dla nowych ludzi. W ciągu miesiąca okazało się, że pojawi się w niej 20 osób wcześniej związanych z „Wprost” (część to etatowi dziennikarze, a część współpracownicy i felietoniści). – Pan Lis na przedzie i jakoś to będzie – wyzłośliwia się jeden z byłych menedżerów wydawnictwa. Tym bardziej że postawiono na nowe nazwiska – ściągnięcie Teresy Torańskiej i Cezarego Łazarewicza (wcześniej „Polityka”). Jednak zatrudnienie Lisa okazało się ruchem, który odwrócił opinię o całym wydawnictwie.

Sebastian Kucharski

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.