Sąd umorzył postępowanie w sprawie o rejestrację zmian w Telewizji Polsat

Zmiany we władzach spółki to efekt konfliktu między Zygmuntem Solorzem i jego żoną Justyną Kulką a dziećmi twórcy Polsatu - Aleksandrą Żak, Piotrem Żakiem i Tobiasem Solorzem (screen: YouTube/Polatane)
Sąd Rejonowy w Warszawie umorzył postępowanie o przymuszenie do złożenia wniosku o rejestrację zmian w spółce Telewizja Polsat. Sąd zajmował się sprawą, ponieważ członkowie zarządu spółki i jej prokurent zawnioskowali do niego o niezwłoczne wpisanie w Krajowym Rejestrze Sądowym m.in. zmian w radzie nadzorczej i zarządzie. Zdaniem członków zarządu miało to zapobiec obstrukcji ze strony prezesa Piotra Żaka.
Pismo skierowane do sądu podpisali: Edward Miszczak, Adam Nowe, Janusz Pliszka, Katarzyna Wyszomirska-Wierczewska, Wiesław Walendziak (wszyscy są członkami zarządu spółki) i Norbert Walkiewicz (prokurent).
"Prezes działa wbrew decyzji wspólników"
Jak dodano we wniosku do sądu, ujawnienie zmian w spółce powinno nastąpić w celu zapewnienia bezpieczeństwa obrotu prawnego. Członkowie zarządu i prokurent chcą, żeby w KRS uwzględniono wykreślenie z rady nadzorczej Tobiasa Solorza i Jarosława Grzesiaka oraz wpisanie członka zarządu Wiesława Walendziaka. Ponadto domagają się wpisania zmiany sposobu reprezentacji, która miałaby polegać na tym, że spółkę reprezentują działający łącznie prezes, członek zarządu i prokurent lub dwóch członków zarządu i prokurent albo trzech członków zarządu.
Czytaj też: Dziennikarz "GW" złożył zawiadomienie do prokuratury na Czarnka za straszenie Onetu
Zmiany, nadal nieuwzględnione w KRS, miały miejsce już w drugiej połowie października 2024 roku.
We wniosku do sądu prokurent i członkowie zarządu uzasadnili, że istnieje ryzyko braku dokonania aktualizacji tych danych przez spółkę w wyniku obstrukcji dokonywanej przez prezesa Piotra Żaka. Jak stwierdzili, wpis do KRS nie został dotąd dokonany z uwagi na odmowę ze strony prezesa współdziałania przy złożeniu wniosku, a stan ten w najbliższym czasie prawdopodobnie się nie zmieni. Według ich relacji prezes Piotr Żak miał odmówić podpisania wniosku o wpis zmian do KRS oraz podpisania pełnomocnictwa do działania w imieniu spółki przed sądem rejestrowym.
Dodano, że prezes działa wbrew decyzji wspólników (choć formalnie miał nie wnieść powództwa przeciwko spółce w sprawie uchylenia lub stwierdzenia nieważności uchwał zgromadzenia wspólników), a członkowie zarządu i prokurent, składając wniosek do sądu, chcą wyeliminować stan niepewności również wśród kontrahentów Telewizji Polsat.
Sąd postanowił umorzyć postępowanie
Przypomniano, że zgodnie z obecną umową spółki reprezentują ją prezes, członek zarządu oraz prokurent (wszyscy trzej działający łącznie). Brak zgody jednego z nich powoduje, że nie jest możliwe skuteczne złożenie wniosku o zmiany w KRS. Z kolei zgodnie z Ustawą o Krajowym Rejestrze Sądowym wniosek o wpis do rejestru powinien zostać złożony nie później niż w ciągu siedmiu dni od zdarzenia.
Czytaj też: Republika odwoła się od kary KRRiT za program "Mówi się..." Jacka Sobali
Członkowie zarządu we wniosku podkreślili, że sąd może wszcząć postępowanie przymuszające, a nawet postępowanie o rozwiązanie podmiotu. Ich wniosek pochodzi z 22 kwietnia br., ale dotychczas nie był ujawniany.
Z kolei pełnomocnik Piotra Żaka w piśmie do sądu z 29 kwietnia, również dotąd niejawnym, stwierdził, że spółka nie udzieliła pełnomocnictwa członkowi zarządu Adamowi Nowe w sprawie wniosku o zmianę w zarządzie. Przypomniał, że Telewizja Polsat powinna być reprezentowana trzyosobowo – przez prezesa, członka zarządu i prokurenta.
Na początku czerwca Sąd Rejonowy w Warszawie po rozpoznaniu sprawy z urzędu o przymuszenie do złożenia wniosku o rejestrację zmian w spółce Telewizja Polsat postanowił umorzyć postępowanie. Nie podano uzasadnienia takiej decyzji.
Efekt konfliktu w rodzinie Zygmunta Solorza
Przypomnijmy, że wcześniej sąd zdecydował o zwrocie wniosku Telewizji Polsat w sprawie zmian w jej władzach. Jak uzasadniono, wniosek podlega zwróceniu, gdyż – zdaniem sądu – został nieprawidłowo wypełniony. W części dotyczącej pełnomocnika procesowego wpisane zostały dane członka zarządu Adama Nowe, podczas gdy – jak podkreślono – "do wniosku nie został dołączony dokument pełnomocnictwa procesowego udzielonego zgodnie z zasadami reprezentacji".
Czytaj też: Program Katarzyny Kasi i Jerzego Bralczyka wróci do TVP 2 po wakacjach
Zmiany we władzach spółki to efekt konfliktu między Zygmuntem Solorzem i jego żoną Justyną Kulką a dziećmi twórcy Polsatu – Aleksandrą Żak, Piotrem Żakiem i Tobiasem Solorzem. Konflikt dotyczy możliwego przejęcia współkontroli nad biznesem przez dzieci miliardera.
W maju informowano, że dzieci wygrały z ojcem w pierwszej instancji przed sądem w Lichtensteinie.
Czytaj też: TVP Info ma kolejną mutację "Teleexpressu". Kilkuminutowy serwis w weekendy
(MNIE, 09.06.2025)
