Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Czerwiec 18, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TVP wciąż nie porozumiała się z BGK co do wykupu swoich obligacji o wartości 550 mln zł

TVP pozostało negocjowanie z BGK warunków i terminu wykupienia obligacji (fot. Leszek Szymański/PAP)

Telewizja Polska wciąż zapewnia, że jest w trakcie uzgodnień z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w kwestii wykupienia swoich obligacji o wartości nominalnej 550 mln zł. Zapisany w umowie termin uregulowania długu minął 6 maja.

TVP obligacje o wartości 550 mln zł wyemitowała 6 grudnia 2023 roku (seria o numerze PLO292600130), a więc jeszcze przed zmianą władz w mediach publicznych. Na sześć miesięcy wykupił je państwowy BGK. Wykupienie obligacji zostało zabezpieczone m.in. obciążeniem do 1,42 mld zł hipotek nieruchomości TVP.

Bank Gospodarstwa Krajowego i Telewizja Polska milczą

Z informacji "Presserwisu" wynika, że obecnie całkowita spłata obligacji wraz z odsetkami przekracza możliwości TVP. Nadawcy pozostało negocjowanie z BGK warunków i terminu wykupienia obligacji. Gdy 6 maja br. zapytaliśmy o dług w dziale komunikacji korporacyjnej Telewizji Polskiej, usłyszeliśmy, że "TVP jest w trakcie uzgodnień z Bankiem Gospodarstwa Krajowego kwestii związanych z wykupem obligacji. W związku z tym, że uzgodnienia trwają, nie możemy w tym momencie udzielać szczegółowych informacji".

Czytaj też: TVP zakończyła zdjęcia do serialu na podstawie powieści Bronisława Wildsteina. Są Książkiewicz i Trojan

Ponowiliśmy pytanie 17 czerwca. "Nie mamy na ten temat nowych informacji do przekazania. Rozmowy trwają" – przeczytaliśmy w odpowiedzi. Natomiast BGK nie odpowiedział na nasze pytania.

W związku z tym, że TVP została postawiona w stan likwidacji, wymagalność wykupu obligacji obowiązuje od dnia rozpoczęcia likwidacji spółki, a więc w przypadku TVP: 27 grudnia 2023 roku. Zdaniem prof. Katarzyny Bilewskiej z katedry prawa handlowego Uniwersytetu Warszawskiego, z którą "Presserwis" rozmawiał w maju, BGK będzie raczej dążył do ugodowego rozwiązania sporu.

– Rolą BGK jest wsparcie firm w postaci udzielania finansowania oraz restrukturyzacja zadłużenia. Nie bez znaczenia jest fakt, że mamy tu do czynienia z państwowym bankiem i spółką skarbu państwa. Jednocześnie, jako podmioty prawa handlowego, mają swobodę w zawieraniu umów i ich aneksowaniu – wskazuje Katarzyna Bilewska.

Czytaj też: Jakub Szymczuk dołącza do Fundacji Nauka. To Lubię. Do niedawna był fotografem Andrzeja Dudy

(MAK, 18.06.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.