Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Kwiecień 10, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Likwidator TVP chce od KRRiT 142 mln zł z abonamentu. Daje Świrskiemu trzy dni

Świrski w mediach społecznościowych stwierdził, że "wezwanie do zapłaty" Gorgosza jest bezzasadne (fot. TVP, screen: YouTube/Polska Agencja Prasowa / Polish Press Agency)

Daniel Gorgosz, likwidator TVP, ponowie zażądał od Macieja Świrskiego, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, pieniędzy z wpływów abonamentowych na realizację misji publicznej.

Gorgosz we wtorek 9 kwietnia wystosował do Świrskiego – jak to określono w komunikacie TVP – ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty wpływów z opłat abonamentowych w wysokości ok. 142 mln zł wraz z odsetkami.

Maciej Świrski: "Decyzje ws. TVP nieprawomocne"

To pieniądze przeznaczone na realizację misji publicznej za pierwszy kwartał br. Likwidator TVP daje Świrskiemu trzy dni na dokonanie wpłaty, liczone od dnia doręczenia wezwania.

Czytaj też: Reakcje po wpisaniu likwidatora TVP Daniela Gorgosza do KRS. Będą pieniądze z KRRiT?

"Stanowczą reakcję Daniela Gorgosza – od 8 kwietnia br. wpisanego do KRS jako likwidatora Spółki, potwierdza postanowienie Starszego Referendarza Sądowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie II Wydział Cywilny o oddaleniu wniosku o zezwolenie na złożenie do depozytu sądowego środków z wpływów abonamentowych (sygn. akt II Ns 122/24)" – podkreślono w komunikacie TVP.

Świrski w mediach społecznościowych stwierdził, że "wezwanie do zapłaty" jest bezzasadne ponieważ "decyzje referendarzy w sprawie TVP są nieprawomocne".

KRRiT na razie nie przekazuje środków TVP

Daniel Gorgosz już wcześniej interweniował u Macieja Świrskiego w kwestii zapłaty środków z wpływów abonamentowych, ale bezskutecznie. W lutym wezwał go do ich przekazania, a przedsądowe wezwanie do zapłaty opiewało na niemal 39 mln zł.

Czytaj też: Likwidator Polskiego Radia Paweł Majcher wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego

W zeszłym tygodniu KRRiT postanowiła, że na razie nie będzie przekazywać środków z abonamentu, także w kwietniu. Ma dotyczyć to tych spółek mediów publicznych, które nie złożą informacji o programie i deklaracji, że realizują misję publiczną. Spółki solidarnie odmawiają jednak tego obowiązku, uzasadniając, że nie ma on podstaw prawnych.

KRRiT wypłaty środków abonamentowych wstrzymała w styczniu, a potem zaczęła je kierować do depozytów, a nie na rachunki poszczególnych spółek. Później część pieniędzy dostali tylko nadawcy Radia Poznań i Radia dla Ciebie.

Czytaj też: „Do Rzeczy” podejrzany o związki z rosyjską propagandą. Od dawna nagłaśnia przekazy Kremla

(MNIE, 10.04.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.