Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Kwiecień 09, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Reakcje po wpisaniu likwidatora TVP Daniela Gorgosza do KRS. Będą pieniądze z KRRiT?

Daniel Gorgosz jest likwidatorem TVP od końca grudnia 2023 roku (fot. materiały prasowe)

Daniel Gorgosz został wpisany w Krajowym Rejestrze Sądowym jako likwidator Telewizji Polskiej. – Mam nadzieję, że ta decyzja sądu będzie wystarczającym asumptem dla KRRiT, by dalej nie zwlekać i przekazać środki z abonamentu na konto TVP – mówi "Presserwisowi" przewodniczący rady nadzorczej spółki Piotr Zemła.

Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy wpisem z 8 kwietnia otworzył likwidację TVP. Z rejestru wykreślony został były prezes spółki Mateusz Matyszkowicz, którego odwołała ze stanowiska rada nadzorcza powołana 19 grudnia 2023 roku przez ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza. To właśnie Sienkiewicz stanowi walne zgromadzenie telewizji.

Gorgosz: "Działamy zgodnie z zasadami prawa"

Wcześniej – pod koniec stycznia 2024 roku – sąd rejestrowy oddalił wniosek o wpis likwidacji. Daniel Gorgosz informował wówczas pracowników, że spółka złoży skargę na postanowienie.

Czytaj też: Dziennikarze w wyborach zwykle bez sukcesu. Jest też klęska: Lipski tylko 23 głosy

– Cieszymy się, że sąd przyznał nam rację – mówi "Presserwisowi" Piotr Zemła, przewodniczący rady nadzorczej TVP. – Mam nadzieję, że ta decyzja sądu będzie wystarczającym asumptem dla KRRiT, by dalej nie zwlekać i przekazać środki z abonamentu na konto TVP – konto, którym dysponować ma prawo likwidator, a nie konto założone przez kogokolwiek podającego się za prezesa TVP – komentuje Zemła.

Sam Daniel Gorgosz, cytowany w komunikacie prasowym, stwierdził, że decyzja nie była dla spółki zaskoczeniem. "Działamy zgodnie z zasadami prawa, praworządności i uczciwości. Jeżeli ktoś uważał inaczej, to teraz nie powinien mieć żadnych wątpliwości. Tak jak wątpliwości nie powinno budzić to, że każdy może wyrobić sobie pieczątkę prezesa TVP, ale nie każdy może nim być" – powiedział.

"Koniec sporu o prawomocność likwidacji tej ohydy jaką była telewizja PiS-u" – napisał na platformie X minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz. "Dziękuję wszystkim, którzy w tym pomogli, a tym, którzy bronili tej patologii, mam tylko jedno do powiedzenia: walec nie dyskutuje z asfaltem, którędy ma jechać" – dodał.

Poprzednia rada nadzorcza w KRS bez zmian

Na wpis ministra Sienkiewicza odpowiedział były dyrektor TAI Samuel Pereira. "Trzeźwo patrząc, to decyzja I instancji, więc skoro minister mówił, że »ze spokojem czeka na prawomocny wyrok«, to niech w tym walcu ochłonie. ps. Mec. Zemła i inni zrzuceni w teczkach do TVP wciąż niewpisani, a w tle decyzje sądu ws. nieważności uchwał rządowych z 19 i 26 XII" – czytamy w jego wpisie na platformie X.

Czytaj też: Politycy proponowali dziennikarzom powrót do Polska Press. Prezes nie komentuje"

W KRS bez zmian widnieje bowiem poprzednia rada nadzorcza, wybrana przez Radę Mediów Narodowych (Maciej Łopiński, Przemysław Tejkowski, Radosław Włoszek).

– Kwestia wpisu nowej rady nadzorczej będzie rozpoznawana przez Sąd Okręgowy w Warszawie, była objęta odrębnym wnioskiem o ujawnienie w KRS, złożonym wcześniej – wyjaśnia "Presserwisowi" Piotr Zemła.

Daniel Gorgosz został likwidatorem TVP 28 grudnia 2023 roku. Jest również dyrektorem biura spraw korporacyjnych spółki. Gorgosz już wcześniej pracował w TVP – od sierpnia 2011 roku do lutego 2016 był dyrektorem ds. administracyjnych.

Czytaj też: Mariusz Zielke już po paru miesiącach rozstaje się z Kanałem Zero. "Lepsza propozycja"

(KOZ, 09.04.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.