Temat: reklama

Dział: REKLAMA

Dodano: Kwiecień 13, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Silver influencerzy zapewniają wyższy poziom zaangażowania. Raport Vision & People

Pełny raport znajduje się na stronie Raporty.visionpeople.agency (fot. materiały prasowe)

Agencja Vision & People przygotowała raport o silver influencer marketingu, którego wynik wskazuje, że najstarsi influencerzy przyciągają nie tylko swoich rówieśników, ale zapewniają wyższy engagement rate niż znacznie młodsi i popularniejsi twórcy.

Badania pokazują, że 88 proc. silversów korzysta z internetu codziennie, poszukując informacji, czytając wiadomości czy realizując zakupy online. Ta grupa wiekowa wykorzystuje internet w sposób bardziej narzędziowy, w przeciwieństwie do młodszych użytkowników, dla których internet jest głównie źródłem rozrywki. Takie osoby przeglądają treści w mediach społecznościowych, ale także aktywnie w nich uczestniczą. Tworzą własny content, dzielą się opiniami i angażują się w dialog z markami. Dla porównania osoby młode (18-24) najczęściej wykorzystują internet dla rozrywki.

Widoczny wzrost liczby silversów

Facebook (korzysta z niego 96 proc. badanych) i YouTube (83 proc.) to ich ulubione platformy, ale rośnie również zainteresowanie serwisem X (24 proc.), co pokazuje chęć do eksploracji nowych przestrzeni społecznościowych. Z Instagrama korzysta natomiast 46 proc. pytanych, a TikTok jest wykorzystywany przez 27 proc. Z kolei 67 proc. silverów korzysta z social mediów co najmniej raz dziennie.

Czytaj też: Shortsy nie mają wpływu na oglądalność długich form na YouTube. Analiza agencji Lifetube

Katarzyna Łakińska, założycielka V&P Group i Flexi.pl wyjaśnia, że to tzw. pokolenie Flexi, czyli osoby 50+. To generacja najsilniejsza demograficznie i ekonomicznie. Właśnie dlatego słyszymy o coraz większej liczbie usług i towarów z przedrostkiem "silver". W Polsce wzrost liczby silversów jest wyraźnie widoczny w social mediach, m.in. dlatego, że Polska jest jednym z najszybciej starzejących się krajów w Europie.

Silver influencerzy mają wyższy wskaźnik zaangażowania w stosunku do młodszych influencerów – 3,18 proc. vs 2,27 proc. Ich treści, skupiające się na doświadczeniu życiowym, uniwersalnych wartościach i relacjach międzyludzkich, wywołują większe emocjonalne zaangażowanie wśród obserwujących. Autentyczność, bliskość i aktywna komunikacja przyczyniają się do budowania silnej i zaufanej społeczności.

Największy odsetek w Fashion&Beauty i Lifestyle

Analiza pokazuje, że silver influencerzy mają znaczący udział odbiorców w grupie wiekowej 45+, stanowiący 13 proc. ich obserwujących, wobec zaledwie 1,2 proc. u młodszych influencerów. To podkreśla potencjał w angażowaniu i komunikacji ze starszymi odbiorcami, co marki mogą wykorzystać do skuteczniejszego dotarcia do tej grupy konsumentów.

Czytaj też: Raport SAR: Ile zarabia się w branży marketingowej. Wzrost w 2023 roku średnio o 8 proc.

Największy odsetek twórców powyżej 50. roku życia można znaleźć w kategoriach Fashion&Beauty (37 proc.) oraz Lifestyle (27 proc.). Silver influencerzy często specjalizują się jednak w obszarach, w których mają największe doświadczenie zawodowe.

Wśród najpopularniejszych silver influencerów znajdują się m.in. Jola "przypisyjoli" Caputa, Beta "madrababcia" Borucka oraz Ranada "venswifestyle" Jażdżyk.

Pełny raport o silver influencer marketingu można znaleźć TUTAJ. 

Czytaj też: Mój kawałek podłogi. Rozmowa ze Sławomirem Stępniewskim, CEO w dentsu Polska & CEE

(KAP, 13.04.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.