Temat: reklama

Dział: REKLAMA

Dodano: Kwiecień 06, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Shortsy nie mają wpływu na oglądalność długich form na YouTube. Analiza agencji Lifetube

W analizie ujęto 156 kanałów, które były w sieci Lifetube od 2020 do 2023 roku (fot. Christian Wiediger/Unsplash.com)

W reakcji na popularność TikToka, YouTube na początku 2021 roku podjął decyzję o wprowadzeniu krótkich form wideo na swoją platformę. Agencja Lifetube przeprowadziła analizę tendencji w oglądalności treści, która wskazuje, że tzw. shortsy nie miały wpływu na oglądalność długich treści na YouTube, ponieważ kierowane są do różnych odbiorców.

W analizie ujęto 156 kanałów, które były w sieci Lifetube od 2020 do 2023 roku. Kanały podzielone zostały na cztery kategorie: Lifestyle (27 kanałów), Gaming&Tech (63), Publicystyka (16) i Specjalistyczne, do której zaliczają się m.in. kulinaria, sport czy edukacja (49).

Wzrost oglądalności

Pierwsze shortsy przez twórców sieci Lifetube zostały opublikowane w drugim kwartale 2021 roku. W lipcu 2021 można było zaobserwować znaczny wzrost publikacji krótkich treści w stosunku do poprzedniego kwartału. W drugim kwartale 2021 roku liczba publikowanych shortsów nie przekroczyła 20, ale w pierwszym kwartale 2023 roku było ich już ponad 1000.

Czytaj też: Wypełnić lukę. YouTube to świetne miejsce dla prawdziwych dziennikarzy

W 2023 roku nastąpił duży wzrost liczby wyświetleń krótkich form wideo (z 29,41 proc. na początku 2023 roku do 51,81 proc. w maju). W lipcu nastąpiła stabilizacja na poziomie ok. 43 proc. 

Największy wzrost publikacji krótkich form widoczny jest w 2022 roku – w trzecim kwartale liczba publikacji YT Shorts wzrosła o 47 proc. względem poprzedniego kwartału (z niecałych 500 do około 750). Analitycy Lifetube sugerują, że mogło to być spowodowane ogłoszeniem przez Google planu wprowadzenia monetyzacji shortsów. Od tamtej pory zaobserwować można średni wzrost liczby ich publikacji w stosunku do poprzedniego kwartału o 15 – 22 proc. Najwięcej shortsów opublikowanych zostało w drugim kwartale 2023 roku (ok. 1400). Wtedy też liczba wygenerowanych wyświetleń pochodzących z krótkich form była wyższa niż wyświetlenia pochodzące z długich filmów. 

Press

Wzrost oglądalności (fot. Lifetube)

Press

Procentowy wzrost oglądalności YT Shorts (fot. Lifetube)

Średni czas oglądania

Średni czas oglądania długich form nie zmieniał się znacząco do drugiego kwartału 2022 roku (wtedy wynosił około 6 minut). Od trzeciego kwartału 2022 widoczny jest stopniowy wzrost czasu oglądania dla długich treści. W trzecim kwartale wynosił ok. 6 minut 10 sek., a w kolejnych: 7 minut (czwarty kwartał 2022 roku), 6,55 (pierwszy kwartał 2023 roku), 7,12 (drugi kwartał 2023 roku) i 8 minut w trzecim kwartale 2023 roku.

Czytaj też: Instagram wyprzedził TikToka w kategorii najczęściej pobieranych aplikacji

Oznacza to, że wzrost liczby publikacji krótkich form wideo nie jest skorelowany z oglądalnością innych materiałów na YouTube. Średni czas oglądania dla shortsów nie zmienił się istotnie w ostatnich latach i średnio wynosi 25 sek.

Press

Średni czas oglądania (fot. Lifetube)

Krótkie filmy nie wpływają na oglądalność długich materiałów

W 2020 roku w sieci Lifetube zaobserwowano duże wzrosty ze względu na trwający lockdown, który był przyczyną większej konsumpcji treści publikowanych w serwisie YouTube. W szczytowym momencie – pierwszym kwartale 2021 roku – czas oglądania wynosił ponad 16 mln godzin, aby zanotować w drugim kwartale spadek o 26 proc. Od trzeciego kwartału 2022 roku oglądalność długich form ustabilizowała się na poziomie ok. 11,5 mln godzin.

Według Lifetube, mimo początkowego wzrostu popularności krótkich form wideo, sytuacja pod tym względem ustabilizowała się. W czwartym kwartale 2021 roku oglądalność wynosiła niecałe 50 tys. godzin, aby następnych kwartałach osiągać kolejno: 100 tys. (pierwszy kwartał 2022 roku), 280 tys. (drugi kwartał 2022 roku), 500 tys. (trzeci kwartał 2022 roku), 720 tys. (czwarty kwartał 2022 roku) i 690 tys. (pierwszy kwartał 2023 roku). Najwyższy wynik oglądalności shortsów przypadł na drugi kwartał 2023 roku. Wtedy oglądalność wynosiła ponad 900 tys. godzin, aby wrócić na poziom poniżej 700 tys. godzin w trzecim kwartale.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja pilnuje komentarzy na Moja-ostroleka.pl. Zainteresowanie Agory i WP

Lifetube wskazuje, że krótkie filmy nie wpływają znacząco na oglądalność długich materiałów wideo, ale widoczne są nieznaczne spadki w wyświetleniach długiego wideo. Warto jednak zauważyć, że z danych wynika, iż obie formy mają swoich odbiorców, dlatego spadki wyświetleń długich filmów nie są prawdopodobnie związane z oglądalnością shortsów.

Press

Watchtime długie wideo (fot. Lifetube)

Press

Watchtime Shorts (fot. Lifetube)

Liczba wyświetleń na unikalnego użytkownika

Liczba wyświetleń liczona na unikalnego użytkownika nie wzrosła proporcjonalnie do zwiększenia liczby publikacji shortsów. Oznacza to, że niezależnie od liczby publikacji w danym okresie widzowie nie oglądają ich więcej, a wzrost liczby krótkich treści nie przekłada się znacząco na oglądalność dłuższych.

Press

Wyświetlenia (fot. Lifetube)

Lifetube wskazuje, że po analizie oglądalności widzów ze względu na typ treści widać, iż obydwa formaty oglądane są przez różnych odbiorców, a odsetek widzów, którzy oglądają zarówno długie, jak i krótkie treści jest niski. W przykładowych screenach pochodzących z kanałów twórców tylko dłuższe filmy ogląda 93 proc. odbiorców, natomiast tylko shortsy ogląda 5 proc. z nich. Obydwa formaty są oglądane przez zaledwie 2 proc. użytkowników. W wypadku innego twórcy liczby rozkładały się następująco: 83 proc. (długie filmy), 11 proc. (shortsy) i 6 proc. (obydwa formaty).

Czytaj też: Firma Trump Media pożyczała pieniądze od podejrzanego rosyjskiego biznesmena

W opinii przedstawicieli sieci otwiera to możliwości poszerzenia zasięgów dla wielu twórców, którzy mogą mieć na kanale dwie odrębne grupy widzów (oglądających długie materiały i shortsy), które na siebie nie wpływają ze względu na to, że algorytmy różnicują krótkie i długie wideo. Twórcy mogą również wykorzystywać krótką formę do promocji długich materiałów, np. w formie remiksów lub oznaczania długiego wideo.

Popularność krótkiego wideo w poszczególnych kategoriach tematycznych

Na podstawie danych można zauważyć, że największy udział wyświetleń pochodzący z krótkich form widoczny jest w kategorii Publicystyka. Pod koniec 2023 roku 83,2 proc. wszystkich wyświetleń w tej kategorii pochodzi z shortsów, co stanowi wzrost o 19 punktów procentowych w stosunku do 2022 roku. Według Lifetube spowodowane jest to najprawdopodobniej tym, że kanałom, które tworzą content newsowy/ciekawostkowy, stosunkowo łatwo jest ująć treści w krótkiej formie.

Press

Analiza oglądalności widzów ze względu na typ treści twórcy wpiętego w sieć Lifetube (fot. Lifetube)

Press

Analiza oglądalności widzów ze względu na typ treści twórcy wpiętego w sieć Lifetube (fot. Lifetube)

Duży odsetek wyświetleń shortsów widoczny jest również na kanałach specjalistycznych. W tej kategorii udział wyświetleń pochodzący z krótkich form wynosił pod koniec 2023 roku 56 proc. i w stosunku do 2022 roku wzrósł o ponad 10 pp.

Czytaj też: Elon Musk wprowadza Groka-1.5. "Powinien przewyższać obecną AI pod każdym względem"

W przypadku gamingu widoczny jest wzrost wyświetleń pochodzących z shortsów w stosunku do poprzedniego roku (wzrost o 12 pp) i w czwartym kwartale 2023 wynosił 19 proc. wszystkich wyświetleń. Tu twórcy mogą wstawiać jako shorts fragmenty swoich regularnych materiałów i wykorzystywać krótkie formy do promocji swoich dłuższych treści.

W kategorii lifestyle nadal główną formą są długie materiały, które stanowiły w trzecim kwartale 2023 roku 72 proc. wszystkich wyświetleń. Tu również tak jak w przypadku gamingu widać znaczny wzrost wyświetleń pochodzących z shortów w stosunku do 2022 roku (wzrost o 22 pp), co oznacza, że format ten przyjął się również w tej kategorii.

Press

Analiza oglądalności widzów ze względu na typ treści twórcy wpiętego w sieć Lifetube (fot. Lifetube)

W opinii przedstawicieli Lifetube YouTube jest ekosystemem, w którym jest miejsce zarówno na długie, jak i na krótkie treści. Twórcy mogą prowadzić spójną komunikację lub ją rozdzielać – zależy od strategii, jaką wdrożą u siebie na kanale. W ostatnich latach widoczny był znaczny wzrost popularności krótkich form, jednak w ostatnich miesiącach ubiegłego roku sytuacja się ustabilizowała.

Press

Procentowy udział wyświetleń 2023: długie video vs shorts (fot. Lifetube)

Analitycy podkreślają, że można wyodrębnić dwie odrębne grupy widzów, które wzajemnie na siebie nie wpływają. Od wprowadzenia krótkiej formy na platformie z całą pewnością wzrosła konkurencyjność – publikowanych jest dużo więcej materiałów oraz pojawiło się dużo nowych twórców specjalizujących się w krótkiej formie, którzy zaczęli wykorzystywać platformę YouTube równolegle obok Instagrama czy TikToka.

Czytaj też: Eseje na TikToku? Jak dłuższe materiały publicystyczne sprzedać w 30 sekund

(KAP, HAD, 06.04.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.