Temat: technologie

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Marzec 29, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

BBC opracowuje własny model sztucznej inteligencji z wykorzystaniem archiwów

BBC chce się zabezpieczyć przed ingerencją obcych narzędzi AI (fot. Wikimedia Commons/Another Believer)

BBC opracowuje plany zbudowania i szkolenia własnego modelu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem swoich archiwów tekstowych.

Dyrektor generalny brytyjskiego publicznego nadawcy Tim Davie powiedział komisji parlamentarnej, że organizacja bada generatywną sztuczną inteligencję jako narzędzie wspierające proces produkcyjny i ocenia możliwe jednostronne lub partnerskie porozumienie w sprawie szkolenia modelu.

Czytaj też: Czego nie może AI? Posłowie przyjęli AI Act w sprawie sztucznej inteligencji

Wyniki takiego modelu będą dostępne wyłącznie dla BBC. "Financial Times" podał, że nadawca prowadził rozmowy z firmami technologicznymi w sprawie sprzedaży dostępu do swoich archiwów, które można następnie wykorzystać do szkolenia modeli sztucznej inteligencji.

W odpowiedzi nadawca stwierdził: "BBC nie ma umowy z żadną organizacją na wykorzystanie swojego archiwum do szkolenia swoich dużych modeli językowych, które napędzają narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji do użytku komercyjnego. Przyglądamy się wielu kwestiom, choćby takim jak potencjalna stronniczość w modelach. Szukamy sposobów na to, jak BBC może rozwiązać te problemy".

Czytaj też: Google przed wyborami prezydenckimi w USA ogranicza możliwości chatbota Gemini

(MAC, 29.03.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.