Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Marzec 12, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Cztery materiały nominowane do Nagrody im. Jarosława Ziętary za dziennikarstwo śledcze

Nagroda im. Jarosława Ziętary jest przyznawana od zeszłego roku (fot. Press)

Press Club Polska poinformował o finalistach tegorocznej edycji Nagrody im. Jarosława Ziętary za dziennikarstwo śledcze.

W finale znaleźli się: Anna Gielewska, Szabolcs Panyi, Anastasiia Morozova za publikację pt. "Tu słucha Moskwa. Ujawniamy gniazdo rosyjskich służb" w portalu Frontstory.pl; Marcin Jakóbczyk za publikację pt. "Zbiórka niekontrolowana. Filantrop czy podróżnik?" w programie "Uwaga!" TVN; Michał Janczura za cykl publikacji pt. "Podziemie" w Tokfm.pl; Katarzyna Włodkowska za cykl publikacji: "W redakcji Andrzeja Skworza. »Odliczam. Aż się rozryczysz i wyjdziesz«" oraz "Przemiany nie było. Po publikacji reportażu o pracy w redakcji Andrzeja Skworza" na Wyborcza.pl.

Czytaj też: Oscar dla filmu „20 dni w Mariupolu”. Juror Grand Press Photo na scenie oscarowej gali

Jak napisano w regulaminie, laureatami nagrody "mogą zostać dziennikarze tworzący w języku polskim za publikacje będące efektem dziennikarskiego śledztwa".

Pierwszym laureatem nagrody został Piotr Świerczek za materiał „Siła kłamstwa”, wyemitowany na antenie TVN 24. Pomysłodawcą powstania Nagrody im. Jarosława Ziętary był Krzysztof M. Kaźmierczak, który zabiegał o trwałe upamiętnienie postaci Jarosława Ziętary, nie tylko jako zamordowanego za działalność zawodową, ale także jako jednego z pionierów dziennikarstwa śledczego w Polsce po 1989 roku.

Tuż po ogłoszeniu zeszłorocznego werdyktu Krzysztof M. Kaźmierczak zrezygnował z prac w jury. Napisał na Facebooku: "Od lat zabiegałem o ustanowienie nagrody imienia Jarosława Ziętary. Tym bardziej doceniam Press Club Polska, który jako jedyna organizacja dziennikarska podjął się jej przyznawania. Byłem członkiem jury i na tym moja misja się kończy – niniejszym rezygnuję z uczestnictwa w jury nagrody. Rozstrzygnięcie konkursu (którego, jak wszyscy członkowie jury, nie znałem do momentu ogłoszenia dziś wyników) głęboko mnie zmartwiło. Zabiegając o ustanowienie nagrody nie spodziewałem się nigdy, że może ona stać się elementem wojny polsko-polskiej, toczącego również media konfliktu wyniszczającego Polskę".

Czytaj też: Rozmowa "Press" z Jewhenem Małoletką, który odebrał Oscara. "Iryna zmarła"

(PAR, MAT, 12.03.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.