Dział: KINO

Dodano: Styczeń 23, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Oppenheimer" z 13 nominacjami do Oscara. Polska koprodukcja "Strefa interesów" z pięcioma. Netflix – 18

Nominacje ogłaszane przez aktorów Zazie Beetz i Jacka Quaida to wstęp do ceremonii oscarowej, która odbędzie się 10 marca (screen: YouTube/ABC News)

W Samuel Goldwyn Theatre w Beverly Hills w czwartek zostały ogłoszone nominacje do 96. edycji filmowych Oscarów. Najwięcej wyróżnień - 13 - zgarnął "Oppenheimer" w reżyserii Christophera Nolana. Najbliżej tego osiągnięcia były "Biedne istoty" (Yorgos Lanthimos) z 11 nominacjami i "Czas krwawego księżyca" (Martin Scorsese) z 10.

Jak zwykle w gronie producentów najwięcej nominacji dostał Netflix - 18 (z tego "Maestro" - 7). Następne w kolejności były: Apple Original Films (głównie "Czas krwawego księżyca"), Searchlight ("Biedne istoty") i Universal ("Oppenheimer") - po 13, Warner Bros. ("Barbie") - 9, A24 i Neon - po 7, Walt Disney, Focus Features i Orion Pictures/Amazon MGM Studios - po 5.

Zawiedzeni byli twórcy "Barbie". Najbardziej kasowy film ubiegłego roku dostał osiem nominacji, a pominięto m.in. reżyserkę Gretę Gerwig i tytułową aktorkę Margot Robbie.

Tym razem zabrakło polskich emocji, bo wystawieni jako nasz kandydat do Oscara "Chłopi" nie zmieścili się już na tzw. short liście w kategorii najlepszego filmu międzynarodowego i w czwartek nie byli brani pod uwagę. Były co prawda nadzieje, że w głosowaniu mogą znaleźć się wśród nominowanych pełnometrażowych filmów animowanych, jednak tak się nie stało.

W sumie pięć nominacji dostała "Strefa interesów" i w gronie filmów międzynarodowych będzie faworytem. Obraz umiejscowiony w obozie koncentracyjnym podczas II wojny światowej (opowiada głównie o komendancie obozu Rudolfie Hössie i jego rodzinie) reprezentuje Wielką Brytanię, ale z polskim udziałem. Za zdjęcia odpowiadał Łukasz Żal, w gronie producentów znaleźli się Ewa Puszczyńska (Extreme Emotions, producentka takich filmów jak "Ida" i "Zimna wojna"), Magdalena Malisz i Bartek Rainski.

NAJWAŻNIEJSZE NOMINACJE DO OSCARÓW ZA ROK 2023

Najlepszy Film: "American Fiction", "Anatomia upadku", "Barbie", "Biedne istoty" "Czas krwawego księżyca", "Maestro", "Oppenheimer" "Poprzednie życie", "Przesilenie zimowe" 

Najlepsza Reżyseria: Jonathan Glazer ("Strefa interesów"), Yorgos Lanthimos ("Biedne istoty"), Christopher Nolan ("Oppenheimer"), Martin Scorsese ("Czas krwawego księżyca"), Justine Triet ("Anatomia upadku")

Najlepszy aktor: Bradley Cooper ("Maestro"), Colman Domingo ("Rustin"), Paul Giamatti ("Przesilenie zimowe"), Cillian Murphy ("Oppenheimer"), Jeffrey Wright ("American Fiction")

Najlepsza aktorka: Annette Bening ("Nyad"), Lily Gladstone ("Czas krwawego księżyca"), Sandra Hüller ("Anatomia upadku"), Carey Mulligan ("Maestro"), Emma Stone ("Biedne istoty")

Najlepszy aktor drugoplanowy: Sterling K.Brown ("American Fiction"), Robert de Niro ("Czas krwawego księżyca"), Robert Downey jr ("Oppenheimer"), Ryan Gosling ("Barbie"), Mark Ruffalo ("Biedne istoty")

Najlepsza aktorka drugoplanowa: Emily Blunt ("Oppenheimer"), Danielle Brooks ("Kolor purpury"), America Ferrera ("Barbie"), Jodie Foster ("Nyad"), Da’Vine Joy Randolph ("Przesilenie wiosenne")

Wszystkie nominacje TUTAJ. https://deadline.com/2024/01/2024-oscar-nominations-list-1235801088/

(MAC, 23.01.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.