Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Styczeń 19, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Atak rosyjskich hakerów na Kyivstar kosztował Veon 95 mln dol.

Kyivstar dopiero po tygodniu od ataku przywrócił mobilny internet i roaming międzynarodowy na całej Ukrainie (fot. Wikimedia Commons/Aleksandr Zykov)

Veon, międzynarodowa spółka telekomunikacyjna z siedzibą w Amsterdamie podała, że grudniowy atak hakerski na należącego do niej największego ukraińskiego operatora telefonii komórkowej Kyivstar będzie ją kosztować 3,6 mld hrywien (ok. 95 mln dol.).

Strata wynika ze środków podjętych przez firmę, aby zrekompensować klientom niedogodności spowodowane zakłóceniami.

Kyivstar dopiero po tygodniu od ataku przywrócił mobilny internet i roaming międzynarodowy na całej Ukrainie. Jeszcze później wróciły inne usługi - w tym łączność stacjonarna, połączenia głosowe i SMS-y.

Atak z 12 grudnia określono największym cyberatakiem od czasu rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku. Zablokował usługi, uszkodził infrastrukturę informatyczną i naraził miliony odbiorców na ryzyko nieotrzymywania ostrzeżeń o potencjalnych rosyjskich atakach powietrznych.

(MAC, 19.01.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.