Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Styczeń 03, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Członkowie KRRiT spotkali się z Andrzejem Dudą ws. mediów publicznych. "Prezydent chce studzić emocje"

Spotkanie zorganizowano m.in. z powodu wymiany władz TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej, a później postawienia tych spółek w stan likwidacji (fot. Wojciech Olkuśnik/East News)

Członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji spotkali się z prezydentem Andrzejem Dudą. Rozmowa odbyła się na prośbę przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego i dotyczyła zmian w mediach publicznych. – Prezydent ma wolę studzenia emocji – komentuje prof. Tadeusz Kowalski, członek Krajowej Rady.

"Podczas spotkania członkowie KRRiT przedstawili opinię na temat sytuacji w mediach publicznych. Konkluzje ze spotkania są następujące: konieczna jest naprawa mediów publicznych, a sprawa ta musi być niezwłocznie rozwiązana. Ponadto ustalono, że KRRiT jako organ konstytucyjny i do tego powołany przygotuje projekt uchwały, a po jego podjęciu zaprezentuje rozwiązania Panu Prezydentowi oraz Radzie Ministrów" – przekazała w mediach społecznościowych Grażyna Ignaczak-Bandych, szefowa Kancelarii Prezydenta RP.

Andrzej Duda nie będzie eskalował konfliktu?

Prof. Tadeusz Kowalski, członek KRRiT, tłumaczy "Presserwisowi", że prezydent ma wolę studzenia emocji i uzyskania stanu prawnego, który nie będzie budził niczyich wątpliwości. – Rozmawialiśmy m.in. o powrocie do porządku prawnego z roku 2015. Jest to oczywiście bardzo wstępna deklaracja. Alternatywą była propozycja przewodniczącego KRRiT dotycząca kolejnych działań, m.in. w prokuraturze. W moim odczuciu, ze strony pana prezydenta nie ma jednak raczej woli eskalowania konfliktu, a jest wola szukania konstruktywnych rozwiązań, choćby takich jak wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, a więc przywrócenie roli KRRiT w wyborze władz mediów publicznych – mówi prof. Kowalski.

Czytaj też: Oddziały regionalne TVP i Polskiego Radia z nowymi szefami. Kolejne zmiany na dniach

Spotkanie zorganizowano m.in. z powodu wymiany władz TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej, a później postawienia tych spółek w stan likwidacji. Były to decyzje Bartłomieja Sienkiewicza, ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Większość składu KRRiT, wybrana przez prezydenta Dudę lub Sejm, wtedy zdominowany przez PiS, krytykuje taki sposób wprowadzania zmian w mediach publicznych.

"Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wzywa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i wszystkie osoby wykonujące jego polecenia do zaprzestania naruszania prawa, niszczenia wolności obywatelskich i pozbawiania społeczeństwa dostępu do informacji" – napisali w oświadczeniu członkowie KRRiT Maciej Świrski, Agnieszka Glapiak, Marzena Paczuska i Hanna Karp.

Czytaj też: Agnieszka Szydłowska ma pokierować radiową Trójką. Zastąpi Marcina Wąsiewicza

(MNIE, 03.01.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.