Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Styczeń 03, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Oddziały regionalne TVP i Polskiego Radia z nowymi szefami. Kolejne zmiany na dniach

W części oddziałów TVP już dokonano zmian. Regionalne rozgłośnie Polskiego Radia czekają na kadrowe rewolucje (PAR)

Ośrodki regionalne Telewizji Polskiej i regionalne spółki Polskiego Radia czekają na wymianę dyrektorów i prezesów. W części są już nowe władze. Nowych dyrektorów oficjalnie mają TVP Białystok, TVP Rzeszów, TVP Katowice, TVP Gdańsk. W Krakowie i Poznaniu jeszcze czekają, choć nieoficjalnie nazwiska nowych szefów są już znane.

Wszystkie regionalne spółki radiowe zostały postawione w stan likwidacji, co jednak nie oznacza faktycznego zamknięcia rozgłośni. Ich pracownicy usłyszeli zapowiedzi, że pensje czy urlopy nie są zagrożone. Likwidacja oznacza też, że prezesi regionalnych rozgłośni powinni zostać zastąpieni likwidatorami – można też zmienić im funkcję. Jednak we wtorek do późnego wieczora nie było znane nazwisko ani jednego likwidatora. 

Zmiany w ośrodkach regionalnych TVP

Nowego dyrektora ma TVP Białystok. Agnieszkę Giełażyn-Sasimowicz, która kierowała ośrodkiem od września 2022 roku, zastąpił jako p.o. dyrektor Grzegorz Sawicki. Był już dyrektorem TVP Białystok w latach 2012-2016. Z samą stacją związany od 1997 roku.

Czytaj też: Agnieszka Szydłowska ma pokierować radiową Trójką. Zastąpi Marcina Wąsiewicza

W TVP Kraków Rafała Marka, którego miała popierać Beata Szydło, zastąpi najprawdopodobniej Alicja Popiel – prezenterka, wydawczyni i redaktorka prowadząca programu informacyjnego "Kronika".

Szefem poznańskiego ośrodka TVP ma być Jarosław Bajew – dotychczas kierownik produkcji.

W TVP Rzeszów z funkcji dyrektora oddziału został odwołany Józef Matusz. Zastąpiła go Katarzyna Wrzesińska, która była producentką materiałów w rzeszowskim ośrodku.

Zmiana zaszła też w TVP Łódź. Obowiązki dyrektora i redaktora naczelnego będzie tu pełnić Magdalena Michalak-Szwarc, która w latach 1993–2019 pracowała w TVP 3 Łódź. 

We wtorek odwołano też dyrektorów TVP z Katowic – Łukasza Miąsika, Szczecina – Piotra Dziemiańczuka, Bydgoszczy i Gdańska – Michała Rybińskiego.

Napięta sytuacja w mediach publicznych

Nowym p.o. dyrektorem TVP Katowice został Tomasz Fajfer – wieloletni kierownik produkcji "Aktualności" i innych programów powstających w śląskim ośrodku. Jego priorytetem jest jak najszybsze przywrócenie emisji własnych programów TVP Katowice. We wtorek ośrodek wyemitował m.in. swój magazyn gospodarczy "Relacje", a o 18.30 na antenę wróciły "Aktualności".

Czytaj też: "Teleexpress" z Maciejem Orłosiem wróci do TVP 1 w czwartek lub piątek

W Gdańsku szefem został Marek Wałuszko, wieloletni dziennikarz i autor reportaży, który był już dyrektorem TVP w Gdańsku w 2016 roku. Zapowiedział, że regionalna "Panorama", która wróciła po przerwie na antenę, będzie nowym programem, bez preferowania polityków żadnej opcji.

We wtorek swoje programy lokalne o 16.30 emitowały ośrodki w Białymstoku, Bydgoszczy, Krakowie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie i Wrocławiu. W tym czasie widzowie z pozostałych regionów mogli zobaczyć emitowany na ogólnej antenie TVP 3 film przyrodniczy. Bez przeszkód wyemitowano natomiast "Dziennik regionów", choć jego pierwszy materiał był informacją z... Japonii.

Napięta jest sytuacja w regionalnych rozgłośniach radiowych. W Nowy Rok prezesi 14 spośród 17 rozgłośni PR podpisali wspólne oświadczenie w sprawie postawienia radiowych spółek w stan likwidacji. W dokumencie podkreślono m.in. niekonstytucyjność decyzji ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza.

"Kolejna odsłona sporu politycznego"

"Wydaje się oczywiste, że rzeczywistym celem rzekomej »likwidacji« mediów publicznych jest jedynie doprowadzenie do szybkich zmian personalnych w Zarządach Spółek. Tymczasem, według wciąż obowiązujących przepisów, jedyną instytucją, która może podejmować decyzje personalne, w tym powoływać i odwoływać Zarządy i Rady Nadzorcze spółek publicznej radiofonii, jest Rada Mediów Narodowych" – napisano w tekście oświadczenia.

Czytaj też: Co dalej z Markiem Sierockim? Zostanie w TVP, ale już go nie będzie w "Teleexpressie"

"Regionalne radiowe media publiczne nie powinny być zakładnikami kolejnej odsłony sporu politycznego, który tym razem może doprowadzić do znacznego ich osłabienia, a może i z czasem rzeczywistej likwidacji. Misja publiczna to nie tylko docieranie do odbiorców z informacją i wartościowymi treściami. To także znajdowanie na gruncie lokalnym tego, co warte promowania i upowszechniania, a co często nie jest interesujące dla komercyjnych mediów głównego nurtu. Jeśli więc misji tej nie wypełnią lokalne media publiczne – nie będzie tego robić nikt" – dodali sygnatariusze.

Dokumentu nie podpisali prezesi trzech regionalnych rozgłośni: Radia Katowice, Radia Opole i Radia Wrocław.

Obecnie w Polsce funkcjonuje 17 regionalnych rozgłośni Polskiego Radia: Radio Białystok, Radio Gdańsk, Radio Katowice, Radio Kielce, Radio Koszalin, Radio Kraków, Radio Lublin, Radio Łódź, Radio Olsztyn, Radio Opole, Radio Pomorza i Kujaw, Radio Poznań, Radio Rzeszów, Radio Dla Ciebie (z Warszawy), Radio Szczecin, Radio Wrocław oraz Radio Zachód (z Zielonej Góry).

Czytaj też: Obecni i byli dziennikarze TVP oraz News 24 w zespole nowego TVP Info

(PAR, 03.01.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.