Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 18, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Kamerzysta Al Jazeery zginął po ataku izraelskiego drona. "Wykrwawił się na śmierć"

Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ) stwierdził w piątek, że w ciągu dwumiesięcznej wojny w Gazie zginęło dotąd co najmniej 64 reporterów i pracowników mediów (screen: YouTube/Al Jazeera English)

Samer Abu Dakka, kamerzysta katarskiej stacji telewizyjnej Al Jazeera, zginął po ataku izraelskiego drona na budynek szkoły w Chan Junus w Strefie Gazy.

"Samer wykrwawił się na śmierć, trwało to ponad pięć godzin, ponieważ siły izraelskie uniemożliwiały dotarcie do niego ambulansom i ratownikom, odmawiając udzielenia pomocy" – podała w oświadczeniu Al Jazeera.

Wraz z nim ranny został dziennikarz stacji Wael al-Dahdouh, jednak na tyle niegroźnie, że mógł zaczekać na pomoc. Dahdouh, korespondent z Gazy, jest szczególnie dobrze znany widzom na całym Bliskim Wschodzie. W zeszłym miesiącu podczas emocjonalnej transmisji na żywo dowiedział się, że jego żona, syn, córka i wnuk zginęli w – według stacji – izraelskim nalocie.

Czytaj też: Izrael usprawiedliwia atak czołgowy, w którym zginął dziennikarz Reutera

Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ) stwierdził w piątek, że w ciągu dwumiesięcznej wojny w Gazie zginęło dotąd co najmniej 64 reporterów i pracowników mediów.

CPJ wezwał władze międzynarodowe do "przeprowadzenia niezależnego śledztwa w sprawie ataku w celu pociągnięcia sprawców do odpowiedzialności".

Zapytany o zabójstwo Samera Abu Daqqa rzecznik ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu John Kirby powiedział reporterom: "Nadal nic nie wskazuje na to, że Izraelczycy celowo ścigają dziennikarzy relacjonujących tę wojnę".

Czytaj też: ARD z zarzutami o stosowanie cenzury po odwołaniu emisji palestyńskiego filmu

(MAC, 18.12.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.