Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 11, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Izrael usprawiedliwia atak czołgowy, w którym zginął dziennikarz Reutera

Issam Abdallah miał 37 lat, był dziennikarzem Agencji Reutera (screen: YouTube/Reuters)

Izraelska armia odpowiedziała na stanowisko Reutera, według którego dziennikarz agencji Issam Abdallah zginął w wyniku ataku czołgowego w południowym Libanie. Wojskowi oświadczyli, że incydent z 13 października miał miejsce w strefie aktywnych walk i nie ma podstaw, by umieścić go w kategorii zbrodni wojennych.

Nie odnosząc się bezpośrednio do śmierci dziennikarza, stwierdzono, że tego dnia bojownicy libańskiego Hezbollahu zaatakowali granicę, więc siły izraelskie musiały otworzyć ogień.

"Celowe uderzenie w ludność cywilną"

Opublikowany w czwartek specjalny raport Reutera wykazał, że izraelska załoga czołgu zabiła Abdallaha i zraniła sześciu reporterów, wystrzeliwując z terytorium Izraela dwa pociski w krótkich odstępach czasu. Dziennikarze pracowali w kamizelkach z napisem "Press" i innymi oznaczeniami, trudno więc było ich nie zauważyć.

Czytaj też: W 2023 roku zginęło prawie 100 dziennikarzy, a 400 zostało uwięzionych

W atakach zginął 37-letni Abdallah, a fotografka Agence France-Presse (AFP) Christina Assi (28 lat) została ciężko ranna.

Amnesty International stwierdziła, że izraelskie ataki najprawdopodobniej były bezpośrednim atakiem na ludność cywilną i należy je zbadać pod kątem zbrodni wojennej. W oddzielnym raporcie Human Rights Watch (HRW) uznała, że dwa izraelskie ataki okazały się "najwyraźniej celowym uderzeniem w ludność cywilną, a tym samym zbrodnią wojenną". Zdaniem organizacji osoby odpowiedzialne muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja odtworzyła głos Ocalałej z zagłady getta warszawskiego

(MAC, 11.12.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.