Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Listopad 20, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

ARD z zarzutami o stosowanie cenzury po odwołaniu emisji palestyńskiego filmu

"Wajib" otrzymał w sumie 37 międzynarodowych nagród (screen: YouTube/New Wave Films)

Niemieckiemu nadawcy publicznemu ARD zarzuca się stosowanie cenzury w związku z odwołaną emisją filmu fabularnego "Wajib" z 2017 roku w reżyserii palestyńskiej reżyserki Annemarie Jacir. Zmiana planów nastąpiła w związku z konfliktem na linii Izrael-Hamas.

Niemiecki koproducent filmu Titus Kreyenberg powiedział portalowi Deadline, że emisja miała nastąpić w niedzielę 19 listopada, a ramówka była ustalona na kilka miesięcy do przodu i została już zaprezentowana w programach telewizyjnych.

Obawy związane z aktorem

"Film został usunięty z harmonogramu. Powiedziano nam, że to nie czas na pokazywanie filmu palestyńskiego" – powiedział Kreyenberg, który pracuje pod szyldem studia Unafilm. "Wajib" to komediodramat ukazujący codzienne życie Palestyńczyków żyjących na terenie państwa Izrael, z głównym wątkiem skomplikowanych relacji pomiędzy ojcem a przybywającym z zagranicy synem.

Czytaj też: "The Guardian" po 40 latach pracy zwalnia Steve'a Bella za karykaturę premiera Izraela

Kreyenberg powiedział, że wyrażano obawy w związku z faktem, iż grający główną rolę Mohammad Bakri to także reżyser nakręconego 20 lat temu filmu dokumentalnego "Jenin, Jenin". Tamten film opisuje wydarzenia związane z wtargnięciem armii izraelskiej do miasta Jenin na Zachodnim Brzegu wyłącznie z palestyńskiej perspektywy.

"Wajib" miał zostać pokazany o godz. 23.50 na głównym kanale ARD – Das Erste, a następnie przez ograniczony czas udostępniany w Niemczech w ramach usługi catch-up. Portal Deadline przeszukał internet i okazało się, że z sieci film też został usunięty.

Światowa premiera odbyła się na Festiwalu Filmowym w Locarno w 2017 roku, gdzie film zdobył cztery nagrody, w tym Nagrodę Specjalną. Następnie zdobył kolejnych 36 międzynarodowych nagród, w tym dla najlepszego filmu w Mar Del Plata, Dubaju, Amiens, DC Film Festival w Kerali i wyróżnienie jury na londyńskim festiwalu BFI.

Czytaj też: Powstał list otwarty w geście solidarności z mediami w Izraelu i Strefie Gazy. "Apelujemy o ochronę"

(MAC, 20.11.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.