Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 15, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Zachodnia część Polski od dziś z nowym standardem naziemnej emisji kanałów TVP

Zmiana objęła województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie i śląskie (fot. Pixabay.com)

W nocy w zachodniej części Polski zmieniono standard naziemnej emisji MUX 3 z kanałami TVP.

Zmiana objęła województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie i śląskie.

To oznacza, że widzowie ze starymi odbiornikami stracili dostęp do głównych stacji TVP, jak TVP 1 i TVP 2. Aby je nadal odbierać, muszą wymienić sprzęt. Według danych Krajowego Instytutu Mediów nieprzygotowanych na nowy standard jest nadal 266 tys. gospodarstw domowych. To 6,6 proc. ogółu gospodarstw odbierających wyłącznie sygnał naziemnej telewizji i 1,8 proc. gospodarstw domowych w Polsce (stan na październik, badanie na próbie 4524 gospodarstw w formie wywiadów bezpośrednich).

Czytaj też: Maciej Orłoś dostał propozycję powrotu do TVP i zapowiada zmiany. "Mogę się przydać"

Najlepiej do odbioru nowego standardu dostosowane są gospodarstwa w regionie południowo-zachodnim (woj. dolnośląskie i opolskie). Jest tam tylko 2,3 proc. niedostosowanych wśród gospodarstw odbierających wyłącznie sygnał naziemnej telewizji. Najniższy poziom gotowości na nowy standard odnotowany został natomiast w regionie centralnym (woj. łódzkie i świętokrzyskie) – 9,5 proc. niedostosowanych.

Jak podaje KIM, gospodarstwa nieprzystosowane do nowego standardu DVB-T2/HEVC to nadal częściej gospodarstwa jednoosobowe, osób starszych, słabiej wykształconych i mniej zarabiających.

Z kolei we wschodniej części Polski, tj. w województwie warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim, przełączenie będzie miało miejsce w nocy z 18 na 19 grudnia.

Główni nadawcy komercyjni na nowy standard DVB-T2/HEVC przeszli już w połowie zeszłego roku. Jednak MUX 3 z kanałami TVP może nadawać w starym systemie maksymalnie do końca tego roku. To decyzja prezesa UKE Jacka Oko na wniosek ówczesnego szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego. Wśród oficjalnych powodów zmiany wymieniano m.in. konieczność informowania o sytuacji wojennej w Ukrainie.

Czytaj też: Stowarzyszenie Dziennikarzy RP i Reporterzy bez Granic apelują o zmiany w mediach publicznych. "Historyczna szansa"

Na MUX 3 nadają obecnie TVP 1, TVP 2, TVP 3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia. W wysokiej rozdzielczości dostępne są na nim TVP 1, TVP 2, TVP Info i TVP Sport. Zmiana technologii nadawania umożliwi widzom odbieranie kanałów TVP w lepszej jakości – TVP Historia i TVP 3 przejdą na standard HD (19 grudnia).

Czasowo TVP będzie realizowała równoległą emisję wybranych kanałów zarówno na MUX 3, jak i na MUX 6 (też w dyspozycji TVP, nadaje już w DVB-T2/HEVC). Będzie to dotyczyło: TVP 1, TVP 2, TVP Info – od 15 grudnia do 12 stycznia oraz TVP ABC i TVP Kultura – od 19 grudnia do 12 stycznia (docelowo będą na MUX 3). Ponadto TVP Polonia, Alfa TVP oraz Biełsat TV będą tymczasowo niedostępne naziemnie w trakcie 29-dniowego okresu przejściowego, tj. od 15 grudnia do 12 stycznia. Pozostaną u operatorów płatnej telewizji i w internecie.

– Od 13.01.2024 wymienione wyżej kanały będą ponownie dostępne na szóstym multipleksie cyfrowej telewizji naziemnej – przekazało nam Centrum Informacji TVP.

Czytaj też: Zrzutka.pl zablokowała wpłaty na posła Grzegorza Brauna. Zebrano ponad 220 tys. zł

(MNIE, 15.12.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.