Temat: internet

Dział: INTERNET

Dodano: Grudzień 15, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Zrzutka.pl zablokowała wpłaty na posła Grzegorza Brauna. Zebrano ponad 220 tys. zł

Na jednej ze zbiórek zgromadzono ponad 121 tys. zł (screen: Zrzutka.pl)

Platforma crowdfundingowa Zrzutka.pl zablokowała w środę wpłaty na rzecz posła Grzegorza Brauna. Braun za swój antysemicki wybryk otrzymał najwyższą karę przewidzianą w regulaminie sejmowym.

Zespół Zrzutki poinformował o decyzji na Facebooku: "Licznie pojawiające się zrzutki dla posła Grzegorza Brauna od wczoraj były przedmiotem pogłębionej analizy naszego zespołu prawnego. Zgodnie z naszym regulaminem: »Niedopuszczalne jest organizowanie Zrzutek związanych z pochwalaniem, wspieraniem lub propagowaniem nienawiści, przemocy, dyskryminacji, terroryzmu, faszyzmu lub innych ustrojów totalitarnych, publicznym pochwalaniem zbrodni lub przestępstw lub naruszeniem dóbr osobistych osób trzecich«" – napisano w oświadczeniu.

Najwyższa przewidziana kara dla Grzegorza Brauna

Platforma poinformowała również, że kontekst organizacji wszystkich zablokowanych zbiórek, w ocenie jej zespołu prawnego, rodził ryzyko zarówno naruszenia regulaminu, jak i z dużym prawdopodobieństwem – naruszenia obowiązującego w Polsce prawa.

Czytaj też: Edyta Lewandowska kolejny dzień poprowadziła "Wiadomości". Brakuje innych chętnych

Zbiórki ruszyły po tym, jak w poniedziałek poseł Grzegorz Braun użył gaśnicy do zgaszenia zapalonych w Sejmie świec chanukowych. Prezydium Sejmu wyznaczyło mu najwyższą karę przewidzianą regulaminem sejmowym – odebranie połowy uposażenia na trzy miesiące i całości diety na pół roku. Podstawowe uposażenie posła to 12 826,64 zł brutto. Nisko opodatkowana dieta to 4008,33 zł brutto dla posłów zawodowych, którzy w trakcie zasiadania w parlamencie nie prowadzą innej działalności.

Zanim Zrzutka.pl zablokowała zbiórki na rzecz ukaranego posła, jego wspierający zdążyli zebrać w jednym przypadku ponad 73 tys. zł, w drugim ponad 121 tys. zł. Wpłat dokonało w sumie ponad 5500 darczyńców. Wszystkie wpłaty zostały darczyńcom zwrócone.

Czytaj też: "Chcieli dać mu odsapnąć", a wkrótce zmiany. Kurski nie będzie kierował "Wyborczą"

(PAR, 15.12.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.