Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 07, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

700 pracowników "The Washington Post" rozpoczyna 24-godzinny strajk. Po 18 miesiącach rozmów

"The Washington Post" planuje zwolnienie 240 osób (fot. Wikimedia Commons/Michael Fleischhacker)

Ponad 700 pracowników "The Washington Post" rozpoczyna w czwartek strajk - ma trwać 24 godziny. Washington Post Guild - związek zawodowy reprezentujący większość zatrudnionych w firmie dziennikarzy, specjalistów ds. produkcji i pracowników fizycznych - protestuje przeciwko niespełnianiu jego postulatów.

"Przez 18 miesięcy członkowie naszego związku starali się wynegocjować sprawiedliwsze kontrakty dla nas wszystkich. Jednak kierownictwo odmawiało negocjacji i wielokrotnie wstrzymywało decyzje w kluczowych kwestiach. Takich jak równość wynagrodzeń, podwyżki dotrzymujące kroku inflacji i naszej konkurencji, zasady pracy zdalnej, wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego i pakiet zwolnień i odpraw, który dąży do zmniejszenia zatrudnienia o 10 procent" - napisano m.in. w oświadczeniu.

Czytaj też: Polityka.pl kończy współpracę z Benem Stanleyem po tym, jak skrytykował okładkę tygodnika

Propozycja wydawnictwa spotkała się z niewielkim oddźwiękiem. Redaktorka naczelna dziennika Sally Buzbee przekazała, że tylko 36 pracowników zaakceptowało warunki, na jakich mieliby odejść.

Firma planuje zwolnienia sięgające 240 osób. Łącznie zatrudnia ok. 2,6 tys. pracowników, z czego ok. 1 tys. w newsroomie.

Jednodniowy strajk oznaczałby pierwszą tak powszechną przerwę w pracy redakcji "Washington Post" od 20-tygodniowego strajku dziennikarzy w latach 1975–1976, kiedy wydawcą była Katharine Graham.

Do ostatniego konfliktu pracowniczego doszło nieco ponad miesiąc temu, gdy William Lewis, były wydawca "The Wall Street Journal", został mianowany dyrektorem generalnym i wydawcą. Waszyngtoński dziennik przedstawił wtedy wyniki na koniec roku, prognozując stratę w wysokości 100 mln dol. Lewis ma przejąć obowiązki od Patty Stonesifer 2 stycznia przyszłego roku.

(MAC, 07.12.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.