Temat: internet

Dział: INTERNET

Dodano: Listopad 21, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Iberion zamyka pierwszy etap rebrandingu i podejmie walkę z dużymi serwisami

7 grudnia Iberion na evencie w Warszawie ogłosi te zmiany, w kolejce czekają jeszcze rewolucje na wszystkich stronach głównych serwisów, a także nowe identyfikacje wizualne Świata Gwiazd oraz eksperckich serwisów tematycznych (screen: Goniec.pl)

Grupa Iberion oficjalnie zakończyła rekrutację gwiazd do spółki transferem Andrzeja Sołtysika, czym zamknęła pierwszy etap rebrandingu. Nieoficjalnie jednak władze spółki dają do zrozumienia, że „wciąż prowadzą ciekawe rozmowy” i można się spodziewać kolejnych zmian kadrowych. Eksperci są podzieleni w ocenie szans nowych mediów grupy.

Iberion pochwalił się swoją listą pozyskanych gwiazd. Są na niej Lidia Cybulska, dyrektor sprzedaży, Janusz Schwertner, dyrektor programowy Iberionu i redaktor naczelny Goniec.pl, Mateusz Baczyński, dziennikarz śledczy Goniec.pl, Agnieszka Sztyler-Turovsky, redaktor naczelna Pacjenci.pl, Jakub Wątor, dziennikarz Goniec.pl, Karol Nowakowski, redaktor naczelny ŚwiatGwiazd.pl i Andrzej Sołtysik, dziennikarz ŚwiatGwiazd.pl oraz Goniec.pl.

Ekspansja i "nowa jakość" w polskim internecie

7 grudnia Iberion na evencie w Warszawie ogłosi te zmiany, w kolejce czekają jeszcze rewolucje na wszystkich stronach głównych serwisów, a także nowe identyfikacje wizualne Świata Gwiazd oraz eksperckich serwisów tematycznych.

Czytaj też: Samuel Pereira zapewnia, że już pozwał Tomasza Lisa za „portugalską znajdę”

Władze spółki zapowiadają ekspansję i stworzenie nowej jakości w polskim internecie informacyjnym. Maksymilian Tomanek, wiceprezes Iberionu, przypomina: – Goniec to faktycznie nie tylko strona internetowa – kanały na Facebooku, YouTube oraz TikToku są dla nas równorzędne w stosunku do portalu, a w kontekście przyszłości może nawet ważniejsze.

Dziś Iberion ma w swojej ofercie 11 portali tematycznych, m.in. lifestylowe, zdrowotne, biznesowe, kulinarne, a także dla miłośników zwierząt czy ogrodów.

We wrześniu 2023 roku Goniec.pl był najbardziej angażującym polskim medium na Facebooku. Według zestawienia Instytutu Badania Internetu i Mediów Społecznościowych portal miał 1,6 tys. postów i wygenerował 2,3 mln interakcji. Wyprzedził pod tym względem TVP Sport z 1,6 mln interakcji. Goniec uzyskał też największą liczbę udostępnień – 248 tys., wyższą o 44 proc. niż zajmujący w tym zestawieniu drugie miejsce „Super Express”. Goniec.pl zgromadził również najwięcej komentarzy, aż 689 tys. Dodajmy, że Goniec ma na Facebooku 1,8 mln fanów.

Z kolei według Mediapanelu grupa Iberion we wrześniu 2023 roku była na 20. miejscu w rankingu wydawców internetowych w Polsce. Jej serwisy odwiedziło 10,8 mln internautów, a zasięg wyniósł 36,3 proc.

Feluś: "Transfer Schwertnera to doskonały pomysł"

Pytany przez „Press” Bertold Kittel z TVN życzliwe wypowiada się o Iberionie. – Aktywizuje tych, którzy nie korzystają z tradycyjnych mediów. Uruchamia nowych użytkowników, którym odpowiada taka forma przekazywania treści – stwierdza dziennikarz śledczy „Superwizjera”.

Czytaj też: Wyborcza.pl przez rok straciła 2 tys. cyfrowych subskrypcji. "Koncentrujemy się na monetyzacji"

Robert Feluś, były redaktor naczelny „Faktu”, pytany o transfer Janusza Schwertnera, laureata wielu nagród dziennikarskich, trzykrotnego laureata Grand Press, przyznaje, że to doskonały pomysł. – Oto portal cieszący się – delikatnie mówiąc – umiarkowaną sławą zatrudnia kogoś, kto opinie ma znakomite. Kogoś, kto pomoże zmyć stare grzechy. Pytanie, czy dla Janusza Schwertnera jest to równie dobre rozwiązanie? Czy będzie dobrym redaktorem naczelnym? Czy będzie potrafił kierować młodym zespołem? – zastanawia się były naczelny „Faktu”. – Nie każdy doskonały piłkarz jest dobrym trenerem – konkluduje.

Historia Iberiona zaczęła w 2017 roku, gdy 21-letni Albert Wójcik z Warszawy wraz z dwoma kolegami założył firmę HGA Media z kapitałem w wysokości 5 tys. zł. Pierwszym okrętem flagowym spółki było Pikio.pl. Pierwszy kryzys wizerunkowy firmy miał miejsce w marcu 2019 roku. W reportażu „Farma trolli” Anny Sobolewskiej i Bertolda Kittela w „Superwizjerze” TVN pokazano funkcjonowanie małego serwisu Raportdnia.pl (wcześniej noszący nazwę Newsweb.pl), na którym pojawiały się zmanipulowane lub wręcz wymyślane artykuły krytykujące imigrantów, Unię Europejską i opozycję.

W reakcji na reportaż Wójcik przeprosił za działalność strony i odciął się od „przejawów nienawiści, rasizmu i ksenofobii”. Następnie zamknął i usunął stronę oraz wpłacił 25 tys. zł na konto organizacji Otwarta Rzeczpospolita zwalczającej rasizm. „Dziękuję z całego serca Bertoldowi Kittelowi. Będziemy walczyć o wartości, w które naprawdę wierzymy – tolerancję i wiarygodność” – napisał na Twitterze Wójcik.

Iberion chce stawiać na porządne dziennikarstwo

W czerwcu 2019 roku zmieniła się nazwa spółki z HGA Media na Iberion. A 1 kwietnia 2021 roku portal Pikio połączył się z serwisem Goniec.pl, przyjmując nazwę tego drugiego. Wydawca tłumaczył wtedy, że zmiany są związane z rozwijaniem strategii tworzenia autorskich i jakościowych treści. Większościowym udziałowcem spółki Iberion wciąż jest Albert Wójcik, mniejszościowymi Jan Kruś i Maksymilian Tomanek.

Czytaj też: Telewizja Polska bez Bartłomieja Graczaka. Zaczął pracę w TVP wraz z Jackiem Kurskim

Zamierzają stawiać na porządne dziennikarstwo, w tym na materiały śledcze. – Jeśli mają takie ambicje, trzeba dać im szanse. Sięgnęli po dziennikarzy, którzy w tej dziedzinie mają doświadczenie i sukcesy. Będą mogli trafić do ludzi, którzy dotychczas raczej nie byli w ich zasięgu. To szansa i wyzwanie – zauważa Bertold Kittel.

W 2022 roku spółka miała 10,6 mln zł przychodów ze sprzedaży – to wzrost w porównaniu z 2021 rokiem o 18,9 proc. Iberion zakończył 2022 rok z 422 tys. zł zysku netto, podczas gdy w 2021 roku poniósł 3,9 mln zł straty. Robert Feluś jest pewien jednego: – Nie ma co tworzyć kolejnego Onetu czy Wirtualnej Polski. Goniec niech będzie tabloidem z odrobiną sensacyjnych, choć rzetelnych treści.

Katarzyna Tatarkiewicz, wykładowczyni z Uczelni WSB Merito w Warszawie: – Nie spodziewam się, żeby w ciągu kilku miesięcy nastąpił efekt wow i Goniec stał się ważnym graczem na rynku. Ale jeśli będą pieniądze, to w połączeniu z jakościowym dziennikarstwem mogą wykuć świadomość marki. Ale to perspektywa lat, a nie miesięcy – przewiduje Tatarkiewicz.

Prof. Maciej Mrozowski: – W dłuższej perspektywie Iberion może stać się poważną alternatywą dla tych największych portali, czyli Onetu i Wirtualnej Polski. Jego szefowie muszą tylko dbać o jakość i wyczuwać oczekiwania swojego odbiorcy, którzy odrzucą media mainstreamowe – mówi medioznawca z Uniwersytetu SWPS.

Czytaj też: Krzysztof Skórzyński będzie opowiadał o skokach narciarskich. TVN pokaże wszystkie zagraniczne zawody sezonu

(MAT, Grzegorz Sajór, 21.11.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.