Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Listopad 20, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

KRRiT aktualizuje tzw. listę ważnych wydarzeń. Aktywni kibice hokeja i Formuły 1

Opinie, komentarze i stanowiska można było zgłosić, wypełniając interaktywny formularz i przesyłając je pocztą elektroniczną lub pocztą tradycyjną pod adresem Biura KRRiT (fot. materiały prasowe)

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaprezentowała omówienie wyników konsultacji społecznych w sprawie aktualizacji tzw. listy ważnych wydarzeń. To wydarzenia, które muszą być transmitowane na bezpłatnej antenie ogólnopolskiej.

Konsultacje ogłoszono w związku z pracami nad aktualizacją Rozporządzenia KRRiT z dnia 17 listopada 2014 roku w sprawie listy ważnych wydarzeń (Dz.U. poz. 2014 poz. 1705) regulującego inne, niż wymienione w art. 20b ust. 2 Ustawy o radiofonii i telewizji, ważne wydarzenia.

Polsat postulował zawężenie, TVP poszerzenie

Najwięcej zgłoszeń dotyczyło umieszczenia na proponowanej liście ważnych wydarzeń mistrzostw świata Elity mężczyzn w hokeju na lodzie – 859 – oraz wyścigów Formuły 1 (również od F2 do F4, IndyCar, WRC, Le Mans, WEC, MotoGP, NASCAR itp.) – 575. W obu tych przypadkach można było zaobserwować sporą aktywność kibiców hokeja na lodzie oraz szeroko rozumianych sportów motorowych, spowodowaną umieszczeniem na portalach internetowych związanych z tymi dyscyplinami sportu (np. Hokej.net) informacji o konsultacjach prowadzonych przez KRRiT.

Czytaj też: PZPN chce przeprosin od Piotra Żelaznego za wpis na Twitterze. „Megaśmieszny proces”

45 zgłoszeń dotyczyło meczów piłki ręcznej z udziałem polskich klubów w Lidze Mistrzów EHF, a 33 mityngów lekkoatletycznych Diamentowej Ligi.

TV Polsat, KIGEiT, PIIT, ZPPM Lewiatan postulowały zawężenie listy ważnych wydarzeń do katalogu zawartego w Ustawie o radiofonii i telewizji. UEFA nie rekomendowała umieszczenia na aktualizowanej liście meczów z udziałem polskich klubów w ramach Ligi Konferencji Europy UEFA. Natomiast TVP wnioskowała o poszerzenie listy m.in. o zawody na poziomie mistrzowskim kobiet w piłce siatkowej, koszykówce i piłce ręcznej. A także o mecze finałowe Ligi Mistrzów, Ligi Europy i Ligi Konferencji UEFA oraz finał Pucharu Polski w piłce nożnej mężczyzn i MŚ Elity mężczyzn w hokeju na lodzie.

Wpłynęły 1702 zgłoszenia

Konsultacje trwały od 25 września do 27 października br. Opinie, komentarze i stanowiska można było zgłosić, wypełniając interaktywny formularz i przesyłając je pocztą elektroniczną lub pocztą tradycyjną pod adresem Biura KRRiT.

Czytaj też: Janusz Daszczyński, poprzednik Kurskiego, został bezprawnie zwolniony z TVP. Wywalczył odszkodowanie

W ramach konsultacji wpłynęły 1702 zgłoszenia, w tym 1693 za pośrednictwem interaktywnego formularza, a 9 pocztą elektroniczną lub pocztą tradycyjną. Większość stanowiły wnioski od osób fizycznych – 1692. 10 zgłosili nadawcy, organizacje, związki sportowe i właściciele praw (m.in. TV Polsat, TVP, Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, Związek Pracodawców Przemysłu Mody Lewiatan, UEFA, Polski Związek Hokeja na Lodzie i KTH Krynica).

Warto dodać, że Ustawa o radiofonii i telewizji wymienia podstawowe "wydarzenia o zasadniczym znaczeniu społecznym", które telewizje muszą transmitować na ogólnopolskiej antenie otwartej. Są to: letnie i zimowe Igrzyska Olimpijskie, półfinały i finały Mistrzostw Świata i Europy w piłce nożnej (mecze reprezentacji Polski w ramach tych imprez – w tym eliminacyjne), inne oficjalne rozgrywki reprezentacji Polski w piłce nożnej i mecze polskich klubów w Lidze Mistrzów i Pucharze UEFA.

Czytaj też: Agent Tomek w "GW" mówi o współpracy CBA z prorządowymi dziennikarzami. Są nazwiska

(MAC, 20.11.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.