Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Listopad 14, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Krzysztof Ziemiec i Tomasz Wolny w kampanii TVP o zmianie standardu nadawania MUX 3

Na antenach TVP i w jej mediach społecznościowych zaplanowano ponad 2 tys. emisji spotów informacyjnych (fot. Mateusz Grochocki/East News)

Pod koniec listopada rozpocznie się kampania informacyjna dotycząca zmiany standardu nadawania kanałów dostępnych na trzecim multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej.

"Celem kampanii będzie skuteczne dotarcie do tych wszystkich widzów z informacją o potrzebie wymiany sprzętu do połowy grudnia, tak aby do tego czasu jak najmniej gospodarstw domowych korzystało ze starych odbiorników" – podano w komunikacie.

Nie zabraknie materiałów instruktażowych

W kampanii wystąpią prezenterzy TVP Krzysztof Ziemiec i Tomasz Wolny. Na antenach TVP i w jej mediach społecznościowych zaplanowano ponad 2 tys. emisji spotów informacyjnych. Tematy związane ze zmianą systemu nadawania będą też obecne w programach informacyjnych TVP, ze szczególnym uwzględnieniem ośrodków regionalnych.

Czytaj też: Stanisław Bortkiewicz, bliski współpracownik Kurskiego, nie pracuje już w TVP

W ramach kampanii nie zabraknie też materiałów instruktażowych, przeznaczonych dla widzów, którzy już dzisiaj odbierają programy telewizyjne w nowym standardzie (np. TVP ABC, TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP Dokument czy TVP Nauka), ci będą musieli jedynie przestroić swoje odbiorniki i zaktualizować listę kanałów, jeśli ta nie zaktualizuje się automatycznie.

Główni nadawcy komercyjni na nowy standard DVBT2/HEVC przeszli już w połowie zeszłego roku. Jednak MUX 3 z kanałami TVP może nadawać w starym systemie maksymalnie do końca tego roku. To decyzja prezesa UKE Jacka Oko na wniosek szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego. Wśród oficjalnych powodów zmiany wymieniano m.in. konieczność informowania o sytuacji wojennej w Ukrainie.

Zmiana standardu MUX 3 z kanałami TVP na DVBT2/HEVC odbędzie się w dwóch etapach. Pierwszy etap przełączeń na nowy standard nastąpi w nocy z 14 na 15 grudnia i obejmie zachodnią część Polski, czyli województwo zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie i śląskie.

200 tys. gospodarstw niedostosowanych

Na MUX 3 nadają obecnie TVP 1, TVP 2, TVP 3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia. W wysokiej rozdzielczości dostępne są na nim TVP 1, TVP 2, TVP Info i TVP Sport. Zmiana technologii nadawania umożliwi widzom odbieranie kanałów TVP w lepszej jakości – TVP Historia i TVP 3 przejdą na standard HD.

Czytaj też: Prokuratura prowadzi postępowanie dot. nielegalnych nagrań w Radiu Wrocław

We wschodniej części Polski, tj. w województwie warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim, przełączenie będzie miało miejsce w nocy z 18 na 19 grudnia.

Czasowo TVP będzie realizowała równoległą emisję wybranych kanałów zarówno na MUX 3, jak i na MUX 6 (też w dyspozycji TVP, nadaje już w DVBT2/HEVC). Będzie to dotyczyło: TVP 1, TVP 2, TVP Info od 15 grudnia do 12 stycznia oraz TVP ABC i TVP Kultura od 19 grudnia do 12 stycznia.

TVP szacuje, że niedostosowanych do odbioru nowego standardu jest obecnie ok. 200 tys. gospodarstw domowych w Polsce.

Czytaj też: Kaczyński uważa, że rządowe media propagandowe zapewniają pluralizm. To nonsens

(KOZ, 14.11.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.