Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Październik 24, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

PiS i jego sojusznicy ponownie zdominowali czas dla polityków w TVP i Polskim Radiu

Opozycja miała w TVP 21,28 proc. czasu dla polityków (fot. Wojciech Olkuśnik/East News)

W trzecim kwartale 2023 roku czas poświęcony w TVP na wypowiedzi polityków zdominowali członkowie Prawa i Sprawiedliwości oraz ich sojusznicy, zajmując 78,72 proc. czasu. Z kolei w Polskim Radiu było to 68,55 proc.

W programach Telewizji Polskiej w trzecim kwartale 2023 roku na przedstawienie stanowisk obecnej koalicji rządzącej i popierających ją ugrupowań (Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska, Suwerenna Polska, Partia Republikańska, OdNowa RP, Kukiz’15) oraz stanowisk kancelarii Prezydenta, Premiera i Marszałka Sejmu przeznaczono łącznie 78,72 proc. czasu poświęconego politykom wszystkich partii – wynika z danych udostępnionych przez nadawcę, a opublikowanych przez członka KRRiT prof. Tadeusza Kowalskiego. To spadek z 80,37 proc. w drugim kwartale 2023.

Dysproporcje w TVP i Polskim Radiu

Na prezentację stanowisk opozycyjnych partii politycznych (Platforma Obywatelska, Inicjatywa Polska, Polska2050, Nowa Lewica, Polskie Stronnictwo Ludowe, Lewica Razem, Centrum dla Polski, Nowoczesna, Partia Zieloni, Federacja dla Rzeczypospolitej, Polska Partia Socjalistyczna, Porozumienie, Unia Europejskich Demokratów, Stowarzyszenie Lewicy Demokratycznej) oraz marszałka Senatu nadawca publiczny poświęcił łącznie 21,28 proc. czasu przeznaczonego dla wszystkich partii. To wzrost z 19,63 proc. w drugim kwartale.

Czytaj też: Stowarzyszenie publicznego radia z apelem do demokratycznej opozycji ws. mediów publicznych

Z kolei w samym wrześniu 2023 roku, czyli w ostatnim pełnym miesiącu poprzedzającym wybory do parlamentu, było to 74,52 proc. dla koalicji i sojuszników oraz 25,03 proc. dla opozycji.

W Polskim Radiu dysproporcje były mniejsze niż w TVP – stanowiska partii tworzących i popierających rząd zajęły w trzecim kwartale 68,55 proc. czasu dla polityków wobec 63,57 proc. kwartał wcześniej. Opozycji przypadło 31,45 proc. czasu (spadek z 36,43 proc. kwartał wcześniej). Z kolei we wrześniu było to 68,08 proc. dla koalicji i sojuszników i 31,91 proc. dla opozycji.

Jak informujemy w dzisiejszym "Presserwisie", przewodniczący KRRiT Maciej Świrski nie wyciągnie wobec TVP konsekwencji za to, że czas dla polityków na jej antenach zdominowali przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości oraz osoby związane z tą partią lub z nią współpracujące. Świrski przyjął w tej sprawie wyjaśnienia TVP.

Czytaj też: Jednemu z szefów w RMF FM pracownicy zarzucili mobbing. "Jest atmosfera wyczekiwania"

(MNIE, 24.10.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.