Temat: książki

Dział: PRASA

Dodano: Sierpień 08, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Paramount sprzedaje wydawnictwo Simon & Schuster za 1,62 mld dol. funduszowi KKR & Co

Simon & Schuster należy do tzw. Wielkiej Piątki największych wydawnictw książkowych na świecie (fot. Wikimedia Commons/ajay_suresh)

Paramount Global ogłosił, że sprzedaje wydawnictwo Simon & Schuster funduszowi private equity KKR & Co za 1,62 mld dol., kończąc wieloletnie starania o pozbycie się firmy zajmującej się sprzedażą książek. Jednej z największych na świecie w swojej dziedzinie, działającej od 1924 roku.

W ubiegłym roku Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych zablokował fuzję dwóch gigantów wydawniczych z tzw. Wielkiej Piątki: Penguin Random House i Simon & Schuster. Umowa o wartości 2,2 mld dolarów została zawarta pod koniec 2020 roku, ale nie jej nie zrealizowano. Z powodów antymonopolowych.

Czytaj też: Mark Zuckerberg odpowiada na propozycję Elona Muska i proponuje walkę MMA 26 sierpnia

Simon & Schuster miało też inne oferty. Wydawnictwo chcieli kupić HarperCollins należący do News Corp oraz inwestor Richard Hurowitz. Do najważniejszych piszących dla firmy autorów zalicza się m.in. Stephena Kinga, Jennifer Weiner, czy byłą kandydatkę na urząd USA – Hillary Clinton.

Umowa pomoże Paramount w nowych inwestycjach. Koncern stawia na wzmocnienie swojego serwisu streamingowego Paramount+. Na koniec drugiego kwartału 2023 roku Paramount Global odnotował przychody rzędu 7,62 mld dol., przekraczając prognozy analityków.

Czytaj też: Warner Bros. zarobił na "Barbie" ponad 1 mld dol. w ciągu 17 dni od premiery

(MAC, 08.08.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.