Temat: technologie

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Sierpień 08, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TikTok czeka wielomilionowa kara od Unii Europejskiej za nieprzestrzeganie prywatności dzieci

TikTok ogłosił szereg nowych funkcji dla europejskich użytkowników, mających na celu poprawę zgodności z nowymi regulacjami Unii Europejskiej dotyczącymi treści, które wejdą w życie 25 sierpnia, ale to nadal nie wystarcza (fot. Pixabay.com)

Po orzeczeniu Europejskiej Rady Ochrony Danych TikTok ma zostać ukarany grzywną w wysokości wielu milionów euro za naruszenie prywatności dzieci.

Regulator "przyjął decyzję o rozstrzygnięciu sporu" po tym, jak TikTok zgłosił zastrzeżenia do wcześniejszego orzeczenia w Irlandii, gdzie znajduje się europejska siedziba firmy. Oczekuje się, że grzywna zostanie nałożona w ciągu najbliższych czterech tygodni.

TikTok lekceważy własne zasady

Decyzja Unii Europejskiej jest następstwem dochodzenia wszczętego w 2021 roku przez komisarza ds. ochrony danych w Irlandii w sprawie poziomu zgodności działalności TikToka z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych oraz sposobu, w jaki traktuje on dane dzieci w wieku od 13 do 17 lat.

Czytaj też: Mark Zuckerberg odpowiada na propozycję Elona Muska i proponuje walkę MMA 26 sierpnia

Serwis ogłosił szereg nowych funkcji dla europejskich użytkowników, mających na celu poprawę zgodności z nowymi regulacjami Unii Europejskiej dotyczącymi treści, które wejdą w życie 25 sierpnia. Lecz to nadal nie wystarcza. Zgodnie z unijną ustawą o usługach cyfrowych (DSA), TikTok, Google, Facebook i inne duże platformy internetowe będą zobowiązane do nadzorowania nielegalnych treści na swoich platformach, zakazywania niektórych praktyk reklamowych i udostępniania danych władzom.

Po tym, jak TikTok zgodził się na dobrowolny "test" w swojej centrali w Dublinie w zeszłym miesiącu, unijny komisarz ds. technologii Thierry Breton powiedział, że firma musi wykonać więcej pracy, aby wypełnić wszystkie warunki stawiane przez UE.

Na początku tego roku platforma została ukarana grzywną w wysokości 12,7 mln funtów przez brytyjski organ nadzorujący za nielegalne przetwarzanie danych 1,4 mln dzieci w wieku poniżej 13 lat, które korzystały z usługi bez zgody rodziców. Brytyjski komisarz ds. informacji stwierdził, że firma zrobiła "bardzo mało, jeśli w ogóle", aby sprawdzić, kto korzysta z platformy i usunąć nieletnich użytkowników, pomimo otrzymania wewnętrznych ostrzeżeń, że lekceważy własne zasady.

Czytaj też: Prezes UOKiK postawił UPC Polska zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów

(MAC, 08.08.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.