Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Sierpień 03, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Czeska PPF Group sprzedaje udziały Etisalat ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich

PPF Group przed tygodniem kupiła ponad 6 proc. udziałów w Viaplay, teraz jej ramię komunikacyjne dzieli się udziałami z firmą z ZEA

Etisalat (e&) ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zaakceptował ofertę kupna 50 proc. plus jeden udział aktywów czeskiej PPF Telecom Group w Bułgarii, na Węgrzech, w Serbii i na Słowacji.

Strony uzgodniły, że e& zapłaci 2,25 mld euro w momencie zamknięcia przejęcia oraz dodatkowo do 350 mln euro w ciągu trzech lat po zamknięciu, jeśli PPF Telecom przekroczy określone cele finansowe. W przypadku nieosiągnięcia takich celów finansowych podlega to zwrotowi w wysokości do 75 mln euro.

Partnerzy zatrzymają obecnego dyrektora generalnego Balesha Sharmę i zapewnią ciągłość operacji, korzystając z szerokiej wiedzy zespołów PPF Telecom na swoich rynkach.

Istniejące aktywa PPF Telecom w Czechach, w tym operatora O2 Czech Republic (O2 CZ) i dostawcy infrastruktury telekomunikacyjnej CETIN Czech, zostaną przeniesione poza Grupę PPF Telecom i nie będą częścią transakcji. 

Komentując umowę partnerską, dyrektor generalny PPF Jiri Smejc, powiedział: "Cena zakupu wynosząca do 2,5 miliarda euro, w tym płatności wynikające z umowy, stanowi jedną z największych transakcji firmy w historii. Jestem dumny z tego, jak udało nam się zwiększyć wartość od czasu jego zakupu".

"Łącząc doświadczenie PPF Telecom z naszymi własnymi innowacyjnymi możliwościami, jesteśmy gotowi do ustanowienia znaczącej obecności telekomunikacyjnej w Europie Środkowej i Wschodniej. Naszym celem jest realizacja synergii, optymalizacja efektywności zakupów i ulepszenie oferty dla klientów, umacniając naszą pozycję jako wiodącej globalnej grupy technologicznej" - oświadczył z kolei Hatem Dowidar, dyrektor generalny grupy e&.

PPF twierdzi, że transakcja stanowi podstawę partnerstwa między nim a e&, które będzie dążyć do zbudowania dużego biznesu telekomunikacyjnego w Europie Środkowo-Wschodniej. PPF i e& zmierzają do osiągnięcia znaczących synergii w różnych obszarach, w tym efektywności zamówień, umów hurtowych i roamingowych. 

Transakcja ma zostać zamknięta w pierwszym kwartale 2024 roku lub wcześniej. Podlega zatwierdzeniu przez organy regulacyjne, przeprowadzeniu reorganizacji korporacyjnej, utworzeniu optymalnej i wydajnej struktury kapitałowej w ramach transakcji, określonym procedurom administracyjnym i innym zwyczajowym warunkom zamknięcia. Ponadto transakcja będzie podlegać przeglądowi ze strony Unii Europejskiej.

Arabskie konsorcjum złożyła ponadto ofertę zwiększenia swoich udziałów w Vodafone o 20 proc. - powiedział CNBC Arabia prezes Hatem Dowidar. Firma stopniowo buduje udziały w brytyjskiej firmie telekomunikacyjnej, odkąd w maju 2022 roku przejęła 9,8 proc. udziałów za kwotę 4,4 mld dol.

(MAC, 03.08.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.