Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Sierpień 02, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Meta zaczyna blokadę newsów w Kanadzie na Facebooku i Instagramie

Treści informacyjne mają stanowić zaledwie 3 proc. dla użytkowników Facebooka, dla Mety nie mają więc wartości ekonomicznej (fot. Pixabay.com)

Meta Platforms rozpoczął proces blokowania dostępu do wiadomości na Facebooku i Instagramie dla wszystkich użytkowników w Kanadzie. To odpowiedź na planowaną ustawę zobowiązującą gigantów internetowych do płacenia wydawcom wiadomości.

Ustawa o wiadomościach online, uchwalona przez kanadyjski parlament, ma zmuszać platformy takie jak Alphabet Google i Meta Platforms do negocjowania umów handlowych z kanadyjskimi wydawcami wiadomości, którym mieliby płacić za zamieszczanie ich treści.

"Media dobrowolnie udostępniają treści na Facebooku i Instagramie, aby poszerzyć grono odbiorców i poprawić wyniki finansowe" - oświadczyła Rachel Curran, szefowa działu polityki publicznej Meta w Kanadzie. "W przeciwieństwie do tego wiemy, że ludzie korzystający z naszych platform nie przychodzą do nas po wiadomości".

Czytaj też: W KRRiT są cztery skargi na materiały TVN i TVN 24 na temat Joanny z Krakowa

W kampanii przeciwko prawu, które jest częścią szerszego światowego trendu zmuszania firm technologicznych do płacenia za wiadomości, zarówno Meta, jak i Google zapowiedziały w czerwcu, że zablokują dostęp do newsów na swoich platformach.

Ustawodawstwo Kanady jest podobne do przełomowego prawa, które Australia uchwaliła w 2021 roku i wywołało groźby ze strony Google i Facebooka, że zablokują dostęp do wiadomości. Obie firmy ostatecznie zawarły umowy z australijskimi przedsiębiorstwami medialnymi po zaproponowaniu poprawek do ustawodawstwa.

Jednak w odniesieniu do prawa kanadyjskiego Google argumentował, że jest ono szersze niż te uchwalone w Australii i Europie, ponieważ ustala cenę za linki do wiadomości wyświetlane w wynikach wyszukiwania i może dotyczyć nadawców, którzy nie produkują wiadomości.

Meta stwierdził, że linki do artykułów informacyjnych stanowią mniej niż 3 proc. treści dla użytkowników i argumentuje, że wiadomości nie mają wartości ekonomicznej.

Kanadyjska ustawa ma wejść w życie na początku przyszłego roku.

(MAC, 02.08.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.