Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Sierpień 01, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

W KRRiT są cztery skargi na materiały TVN i TVN 24 na temat Joanny z Krakowa

18 lipca w "Faktach" TVN przedstawiono historię kobiety, która kilka miesięcy temu zażyła w domu tabletkę poronną, by przerwać ciążę (screen: Fakty.tvn24.pl)

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji otrzymała skargi na materiały TVN i TVN 24 na temat Joanny z Krakowa, wobec której interweniowała policja. Postępowanie w sprawie reportaży prowadzi już przewodniczący KRRiT Maciej Świrski.

Na wspomniane materiały TVN i TVN 24 do Krajowej Rady wpłynęły cztery skargi indywidualne. – W skargach odnoszących się do materiałów TVN i TVN 24, poświęconych sprawie pani Joanny, postawiono następujące zarzuty: nierzetelność informacji na temat interwencji podjętej przez policję, nieuczciwe oskarżanie funkcjonariuszy policji o przemoc i łamanie prawa, zachęcanie do agresji wobec policjantek i policjantów – "Presserwisowi" przekazała Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa KRRiT.

Postępowanie w sprawie TVN

W drugiej połowie lipca Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady, wszczął już postępowanie w sprawie materiałów TVN na temat Joanny z Krakowa.

Czytaj też: Według TVP opozycja, Tusk i TVN, działając wspólnie, skrzywdzili panią Joannę z Krakowa

"W związku ze sposobem informowania o sprawie p. Joanny w audycjach nadawanych przez koncesjonariusza TVN S.A. zleciłem odpowiednim departamentom KRRiT monitoring oraz wszcząłem postępowanie wyjaśniające, czy nie zostało złamane prawo" – podał wtedy na Twitterze.

Szef KRRiT przytoczył przy okazji art. 6 ust. 1 Prawa prasowego, który mówi, że "prasa jest zobowiązana do prawdziwego przedstawiania omawianych zjawisk".

Wątpliwości w sprawie materiałów TVN miała też członkini KRRiT Marzena Paczuska. "Brak sprawdzenia wiarygodności źródła informacji – to poważny błąd w dziennikarskiej robocie. Prezentacja faktów bez konfrontacji z drugą stroną /lekarz, Policja/ – to także błąd. Atak na Policję i podważanie jej kompetencji – to coś więcej niż błąd" – stwierdziła na Twitterze.

W rozmowie z "Presserwisem" Krzysztof Luft, członek rady programowej TVP, podkreślał, że KRRiT jest wyposażona w kompetencje pozwalające na rozstrzyganie jedynie w sprawach naruszeń Ustawy o radiofonii i telewizji. Nie ma natomiast żadnych kompetencji dotyczących Prawa prasowego. – Maciej Świrski co najwyżej może zawiadamiać prokuraturę w związku z łamaniem Prawa prasowego, tak jak każdy niezadowolony obywatel – dodawał.

Komendant główny zarzuca "publiczny lincz"

18 lipca w "Faktach" TVN przedstawiono historię kobiety, która kilka miesięcy temu zażyła w domu tabletkę poronną, by przerwać ciążę. Po jej przyjęciu poczuła się źle i postanowiła skontaktować się ze swoją psychiatrą. Lekarka po tej rozmowie zadzwoniła na numer 112 z informacją, że jej pacjentka chce popełnić samobójstwo.

Czytaj też: Uderzający w TVN program "Jak oni kłamią" w TVP Info ma wyniki poniżej średniej stacji

Kobieta została przewieziona do szpitala w asyście policji. Tam od funkcjonariuszy miała słyszeć o przestępstwie. Pytali ją, gdzie ma telefon, zabrali laptop. W materiale "Faktów" TVN kobieta relacjonowała, że kazano jej nago robić przysiady i kaszleć. Nie pomogły prośby lekarzy, żeby policjanci nie zachowywali się w ten sposób. Gdy próbowali bronić Joanny, zostali wylegitymowani.

Po ujawnieniu tej sprawy w trakcie konferencji prasowej komendant główny policji Jarosław Szymczyk zarzucał mediom "publiczny lincz na ludziach, [którzy] wykonali obowiązki, do których byli zobowiązani".

Z kolei Telewizja Polska stara się, żeby ta sprawa jak najmniej zaszkodziła obozowi władzy oraz policji. W efekcie oskarżyła konkurencyjną stację o kłamstwa, manipulacje i krzywdzenie kobiet we współpracy z opozycją.

Czytaj też: Łukasz Bok pisze o konfliktach i katastrofach, a zasięgi ma większe niż TVN i Onet

(MNIE, 01.08.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.