Temat: wolność słowa

Dział: IMPREZY

Dodano: Lipiec 14, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Medal Wolności Słowa – poznaliśmy kandydatki i kandydatów

Kapituła Medalu Wolności Słowa wybrała kandydatki i kandydatów do nagrody

Fundacja Grand Press przedstawia dziewięcioro kandydatek i kandydatów do Medalu Wolności Słowa. Medale po raz trzeci zostaną wręczone 30 sierpnia w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

12 lipca odbyło się posiedzenie kapituły Medalu Wolności Słowa - jej członkowie wybrali laureatki i laureatów wyróżnienia. W tym roku w składzie kapituły zasiadali: Krzysztof Głuchowski (dyrektor Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie), Piotr Jacoń (dziennikarz TVN 24), Kuba Karyś (przewodniczący Komitetu Obrony Demokracji), Ewa Wrzosek (prokuratorka, Stowarzyszenie Prokuratorów „Lex super omnia”) oraz Weronika Mirowska (prezeska Fundacji Grand Press).

Zgodnie z regulaminem wyróżnienie Medalem Wolności Słowa mogą otrzymać osoby angażujące się w działalność na rzecz dobra wspólnego, w tym m.in.: obywatelską, społeczną, kulturalną, artystyczną, naukową, dziennikarską i publicystyczną. Wydarzenie jest organizowane w trosce o promowanie mądrych słów w przestrzeni społecznej oraz wybitnych osób je głoszących, dojrzałą debatę publiczną oraz utrzymanie wolności słowa w Polsce.

Medale zostaną wręczone w trzech kategoriach: Media, Instytucja i Obywatel.

W kategorii Instytucja wskazani zostali:

  • prof. Barbara Engelking, profesorka Polskiej Akademii Nauk i kierowniczka Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii PAN – za stanowczą obronę prawdy historycznej i badań naukowych.

  • Karol Grabski i Julia Łowkis, aktywiści – za nieustanny, uliczny protest przeciwko propagandzie TVP oraz inteligentną satyrę z kuriozalnych poczynań władzy.

  • prof. Ewa Łętowska, była rzeczniczka praw obywatelskich, była sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Trybunału Konstytucyjnego – za klarowne tłumaczenie Polakom, z jakim niebezpieczeństwem wiążą się upolitycznienie sądów i lekceważenie zasad konstytucyjnych.

W kategorii Media wskazani zostali:

  • Bianka Mikołajewska, szefowa Magazynu WP – za dziennikarską odwagę połączoną z rzetelnością oraz kompasem etycznym.

  • Piotr Świerczek, dziennikarz TVN 24 – za najwyższej próby dziennikarstwo śledcze, demaskowanie kłamstw władzy, które zaowocowało gestem solidarności polskiego środowiska medialnego.

  • Tomasz Terlikowski, publicysta - za obronę swoich przekonań i drogę pod prąd, niezależnie od krytyki swojego środowiska.

W kategorii Obywatel/Obywatelka wskazani zostali:

  • Zbigniew Hołdys, muzyk, felietonista – za emocje i rozum w obronie liberalnych oraz demokratycznych wartości.

  • Dominik Kuc, aktywista – za stworzenie ogólnopolskiego rankingu szkół przyjaznych LGBTQ+ i działanie na rzecz tej społeczności.

  • Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak, założyciele Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – za miliony zjednoczonych serc i zebranych środków, za wspieranie najsłabszych, za bezkompromisowe i mądre zabieranie głosu w sprawach publicznych.

Uroczysta gala Medalu Wolności Słowa odbędzie się 30 sierpnia w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Podczas wydarzenia wystąpią: Ralph Kaminski, Kayah, Tomasz Organek, Grzegorz Turnau oraz Monika Urlik z towarzyszeniem Tarkowski Orkiestra.
Gala będzie transmitowana na żywo w TVN 24, na Facebooku oraz na stronach głównych patronów medialnych wydarzenia.

Organizator: Fundacja Grand Press
Miasto gospodarz: Miasto Gdańsk
Partnerzy: Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, Samorząd Województwa Pomorskiego, Miasto Gdynia, Miasto Sopot, Miasto Wrocław, Miasto Kraków, Miasto Białystok, Miasto Poznań, Miasto Stołeczne Warszawa, Miasto Darłowo oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
Patroni medialni: TVN 24, Wirtualna Polska, Stowarzyszenie Gazet Lokalnych, Stowarzyszenie Dziennikarzy i Wydawców Repropol
Partnerzy gali: Cocosound, Mielżyński

(CP, 14.07.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.