Dział: TELEWIZJA

Dodano: Czerwiec 21, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Świrski nie ukarze teraz Radia Szczecin za sprawę syna posłanki Filiks. Czeka na prokuraturę

Maciej Świrski, szef KRRIT, napisał: "Do zakończenia tego postępowania niezbędne jest zapoznanie się z wynikiem śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Szczecinie, badającego wszystkie okoliczności samobójczej śmierci 15-letniego Mikołaja Filiksa" (fot. Wojciech Olkuśnik/East News)

Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, nie nałoży kary na Radio Szczecin i TVP Info za materiały umożliwiające identyfikację ofiar pedofila przed końcem prokuratorskiego śledztwa w tej sprawie. - Ani prawnie, ani logicznie nie da się uzasadnić związku pomiędzy tymi postępowaniami, które dotyczą różnych spraw - komentuje Krzysztof Luft, członek rady programowej TVP, który złożył skargę do KRRiT. - Przecież postępowanie w KRRiT dotyczy czegoś innego. Tego mianowicie, czy podawanie takich informacji jest zgodne z ustawą o radiofonii. Luft zarzucił Świrskiemu szukanie fałszywego pretekstu, by uniknąć decyzji.

Przypomnijmy, że chodzi o artykuły opublikowane 29 grudnia 2022 na stronach internetowych Radia Szczecin i TVP Info. Autorem materiału Radia Szczecin, który został tak skonstruowany, że pozwolił na identyfikację ofiar pedofila, jest Tomasz Duklanowski, redaktor naczelny rozgłośni. Na początku marca poinformowano publicznie, że jedna z tych ofiar - 16-latek, syn posłanki PO Magdaleny Filiks - nie żyje. Powszechnie uznano, że materiały Duklanowskiego pogwałciły standardy dziennikarskie, mimo to - jak informowaliśmy pod koniec marca - autor nie poniósł żadnych konsekwencji i dalej aktywnie zajmuje się tematami politycznymi.  

Czytaj też: Protest polskiego środowiska dziennikarskiego po śmierci Mikołaja Filiksa. 600 podpisów, nowa lista

Na początku czerwca członek rady programowej TVP Krzysztof Luft przesłał do Macieja Świrskiego ponaglające pismo, w którym zaapelował o podjęcie decyzji w sprawie ewentualnego ukarania nadawców Radia Szczecin i TVP Info. Szef KRRiT bowiem analizuje tę sprawę już od kilku miesięcy i nie ma żadnych efektów. 

We wtorek Świrski odpowiedział Luftowi lakonicznie, ale i nielogicznie:

"Do zakończenia tego postępowania niezbędne jest zapoznanie się z wynikiem śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Szczecinie, badającego wszystkie okoliczności samobójczej śmierci 15-letniego Mikołaja Filiksa". Jednocześnie pouczył Lufta: "Przypominam równocześnie, że przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nakłada karę na nadawcę przed upływem roku od daty audycji (w tym przypadku przedmiotem postępowania są audycje wyemitowane w dniu 29 grudnia 2022 r.)".

Czytaj też: Część rady programowej Radia Szczecin chciała bronić naczelnego Duklanowskiego

Luft natychmiast odpowiedział szefowi Rady: "Nie mogę przyjąć usprawiedliwiania odkładania decyzji w sprawie postepowania w KRRiT, śledztwem prowadzonym przez prokuraturę, badającym okoliczności śmierci Mikołaja Filiksa. Ani prawnie, ani logicznie nie da się uzasadnić związku pomiędzy tymi postępowaniami, które dotyczą różnych spraw".

I dodał: "Nawet gdyby jednym z elementów śledztwa prokuratury był ewentualny związek pomiędzy ujawnieniem w mediach informacji, umożliwiających identyfikację Mikołaja Filiksa, a samobójczą śmiercią chłopca, to przecież postępowanie w KRRiT dotyczy czegoś innego. Tego mianowicie, czy podawanie takich informacji jest zgodne z ustawą o RTV, i czy Radio Szczecin i TVP Info informacje takie, jako pierwsze media, podały. Przekroczenie przepisów ustawy następuje bowiem w momencie emisji i nie jest uwarunkowane zdarzeniami, które nastąpiły w czasie późniejszym. Inaczej mówiąc, jeśli Radio Szczecin i TVP Info przekroczyły przepisy ustawy o RTV, to nie w momencie śmierci chłopca, tylko w chwili ujawnienia informacji, które umożliwiały ustalenie jego tożsamości".

Luft przypomniał Świrskiemu, że ten sam wszczął postępowanie w sprawie ujawnienia tych danych przez Radio Szczecin i TVP Info nie w związku ze śmiercią chłopca, tylko znacznie wcześniej – 24 stycznia 2023.

Luft zauważył też, że "gdyby śledztwo prokuratury wykazało, że ujawnienie danych chłopca w konsekwencji doprowadziło go do samobójstwa, to oczywiście byłoby to także przestępstwo z zakresu prawa karnego, dokonane przez konkretne osoby, ale tym może i powinna się zajmować prokuratura właśnie".

(MAT, 21.06.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.