Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 08, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Daily Telegraph", "Sunday Telegraph" i "The Spectator" wystawione na sprzedaż

Założony w 1828 roku "The Spectator" jest najstarszym nieprzerwanie wydawanym tygodnikiem na świecie, a jego sprzedaż to ok. 100 tys.

Brytyjski dziennik "Daily Telegraph", jego niedzielna wersja "Sunday Telegraph" oraz tygodnik "The Spectator" zostaną wystawione na sprzedaż z powodu niespłaconych pożyczek w wysokości 1 mld funtów, zaciągniętych przez rodzinę Barclay, właściciela medialnego koncernu.

Syndyk wyznaczony przez bank Lloyds przejął kontrolę nad tytułami, usuwając członków rodziny Barclay z funkcji dyrektorów. Sprawa nie jest związana z gazetami, które określono jako dochodowe, tylko z owymi niespłaconymi pożyczkami. Zostały one zaciągnięte kilkanaście lat temu przez zarejestrowany na Bermudach holding B.UK. Bank Lloyds zapewnia, że w przypadku spłaty pożyczek gazety mogłyby pozostać w rękach rodziny Barclay, ale wydaje się to mało prawdopodobne. Zwłaszcza, że Lloyds wyznaczył już bank inwestycyjny Lazard do przeprowadzenia sprzedaży.

Łączna wartość "Daily Telegraph", "Sunday Telegraph" i "The Spectator" ma wynosić ok. 500-600 mln funtów. Może jednak wynieść więcej, jeżeli potencjalni nabywcy rozpoczną licytację. Założony w 1828 roku "The Spectator" jest najstarszym nieprzerwanie wydawanym tygodnikiem na świecie, a jego sprzedaż to ok. 100 tys. egz.

"Daily Telegraph" i "Sunday Telegraph" zostały w 2004 roku przejęte przez braci bliźniaków Fredericka i Davida Barclay za 665 mln funtów. Od kilku lat krążyły pogłoski o możliwej sprzedaży tych tytułów, a nasiliły się one po śmierci w 2021 roku Davida Barclaya.

Cotygodniowe felietony dla "Telegraph" pisywał Boris Johnson, zanim został brytyjskim premierem.

Potencjalnie zainteresowany kupnem miałby być DMGT - właściciel gazet "Daily Mail" i "Mail on Sunday", a także "MailOnline" i "Metro", który wcześniej wyraził zainteresowanie, chociaż prawdopodobnie spotkałby się z kontrolą regulacyjną w kwestiach konkurencji.

Uważa się, że inni potencjalni oferenci to niemiecki wydawca Bild, Axel Springer, Sir Paul Marshall, współzałożyciel funduszu hedgingowego Marshall Wace, członkowie rodzin królewskich Arabii Saudyjskiej i Kataru oraz Sir Jim Ratcliffe, miliarder, właściciel Ineos, który był powiązany z przejęciem Manchesteru United, a także belgijska grupa Mediahuis.

(MAC, 08.06.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.