Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 03, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nagrody im. Płażyńskiego rozdane: dla dziennikarzy z Polski, Izraela i Szwecji

W kategorii "dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii" laureatami zostali wszyscy dziennikarze zagraniczni, relacjonujący wydarzenia w Polsce po rosyjskiej agresji na Ukrainę (fot. Engin Akyurt/Unsplash)

Karolina Przewrocka-Aderet w kategorii „dziennikarz medium polonijnego”, wszyscy dziennikarze zagraniczni relacjonujący wydarzenia w Polsce po rosyjskiej agresji na Ukrainę w kategorii „dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii”, kwartalnik „Polonia Nowa” w kategorii „redakcja medium polonijnego” oraz Karolina Walczowska i Natalia Gomułka w kategorii „dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne” – oto laureaci tegorocznej edycji Nagrody im. Macieja Płażyńskiego 2023. Gala odbyła się w sobotę w gdyńskim Muzeum Emigracji.

- Gdy w 2014 roku szukałam dla siebie w Izraelu dziennikarskiego miejsca, wybór jako tematyki pracy relacji polsko-izraelskich wydawał się ciekawy, ale i bezpieczny. Z czasem jednak poczułam, że ciężar tej pracy rośnie. Relacje polsko-żydowskie to często rozmowa o najdelikatniejszych i najintymniejszych  uczuciach: o utraconej matce, o zamordowanym dziecku, o nocnych krzykach przerażenia – opowiadała Karolina Przewrocka-Aderet.

 Czytaj też: Druga dobra zmiana w Polska Press. Dlaczego naczelni tracą stanowiska? 

W imieniu redakcji „Polonia Nowa” nagrodę odebrała redaktor naczelna kwartalnika Teresa Sygnarek.

- Dziennikarze polonijni to pasjonaci, w większości pracujących społecznie. Kiedy tworzyliśmy kwartalnik, nasi czytelnicy wskazali, że jest jeden temat o którym nie chcą czytać – polityka. „Polonia Nowa” to kwartalnik dwujęzyczny, trafiający także do czytelnika szwedzkiego, który wzmacnia wizerunek Polonii w tym kraju – powiedziała laureatka.

 Czytaj też: Dziennikarze przed komisją ds. rosyjskich wpływów. Czy trzeba się stawić, problematyczna tajemnica dziennikarska

Karolina Walczowska mówiła ze sceny: - Kiedy miałam 20 lat, siedziałam w busie do Holandii, jadąc do pracy i mając nadzieję na lepsze jutro. Moi współpasażerowie mieli podobne nadzieje i determinację. Wiedzieliśmy także, że mamy za sobą agencję pracy, która zadbała o nasze prawa. Niestety, nie wszystkie historie Polaków kończą się w ten sposób. I nie mówimy o pojedynczych wypadkach tylko o masowej skali – powiedziała Walczowska, która wraz z Natalią Gomułką napisała materiał w Onecie zatytułowany „Mają chronić pracowników w Holandii, a "tworzą obozy" - o nieprawidłowościach, których dopuszczają się wobec polskich pracowników za granicą agencje pośrednictwa pracy.

 Czytaj też: Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska pożegnała się z Polska Press

Nagroda im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii powstała z inicjatywy Press Club Polska, Jakuba Płażyńskiego, Prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz Marszałka Województwa Pomorskiego.

Laureatów wyłoniło jury w składzie: Jakub Płażyński (przewodniczący jury), Jarosław Gugała (Polsat), Jerzy Haszczyński („Rzeczpospolita”), Małgorzata Naukowicz (Polskie Radio), Krzysztof Rak (dziennikarz, publicysta) oraz Karolina Grabowicz-Matyjas (dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni, sekretarz jury).

(MAT, 03.06.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.