Temat: programy telewizyjne

Dział: PRASA

Dodano: Maj 26, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Andrzej Poczobut już prawomocnie skazany na 8 lat. Sąd Najwyższy odrzucił apelację. Polski rząd nałoży sankcję

Andrzej Poczobut, członek zarządu Związku Polaków na Białorusi, współpracownik "GW", Dziennikarz Roku 2011 i 2021, został zatrzymany 25 marca 2021 roku (screen: Facebook/BAŻ)

"Wyrok sądu obwodowego w Grodnie z 8 lutego 2023 r. wobec Andrzeja Poczobuta pozostawiono bez zmian, a apelacja została odrzucona" - powiadomiły w piątek służby prasowe białoruskiego Sądu Najwyższego. Oznacza to, że Andrzej Poczobut został już prawomocnie skazany na 8 lat kolonii karnej. Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji, ogłosił, że w związku z tym nałoży sankcje na "kilkuset przedstawicieli reżimu Łukaszenki".

Polsko-białoruski dziennikarz i działacz polskiej mniejszości, korespondent "Gazety Wyborczej", został skazany na 8 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze w procesie politycznym, który zakończył się w lutym. W apelacji obrona domagała się kasacji orzeczenia Sądu Obwodowego w Grodnie. Rozprawa na wniosek prokuratury odbyła się za zamkniętymi drzwiami. Prokuratura uzasadniła swój wniosek tym, że w takim samym trybie odbywała się rozprawa w pierwszej instancji.

Biorąc pod uwagę białoruskie prawo karne wykonawcze, Poczobut ma spędzić w kolonii 5 lat. Do wyroku był przetrzymywany w areszcie od dwóch lat, a białoruskie prawo przelicza areszt na więzienie w proporcji 1,5 do 1.

Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji, zareagował na decyzję SN. Na Twitterze napisał: "W związku z podtrzymaniem drakońskiego wyroku ws. Andrzeja Poczobuta, w poniedziałek ogłoszę decyzję o wpisaniu na listę sankcyjną kilkuset przedstawicieli reżimu Łukaszenki odpowiedzialnych za represje polityczne, w tym za represje wobec Polaków mieszkających na Białorusi".

Czytaj też: Kaskader Andrzej Poczobut. Sylwetka niezłomnego

(MAT, 26.05.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.