Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 25, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Magdalena Ogórek i Rafał Ziemkiewicz prawomocnie skazani za zniesławienie

Rafał Ziemkiewicz i Magdalena Ogórek zostali skazani prawomocnie na grzywnę po 10 tys. zł

Magdalena Ogórek i Rafał Ziemkiewicz, prowadzący program "W tyle wizji" w TVP Info, zostali prawomocnie skazani za zniesławienie psychoterapeutki i aktywistki Elżbiety Podleśnej. Oboje mają zapłacić po 10 tys. zł grzywny.

Sąd drugiej instancji utrzymał w mocy grudniowy wyrok Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia, który uznał, że Ogórek i Ziemkiewicz przekroczyli granice dozwolonej krytyki, a ich zamiarem było ośmieszenie psychoterapeutki Elżbiety Podleśnej i innych osób biorących udział w protestach antyrządowych.

Czytaj też: Sąd Najwyższy: Jakub Żulczyk, który nazwał prezydenta "debilem", niewinny

W lutym 2019 roku w programie "W tyle wizji" na antenie TVP Info Magdalena Ogórek i Rafał Ziemkiewicz sugerowali, że Elżbieta Podleśna wykorzystuje terapie, które prowadzi, do agitacji politycznej. Podleśna uznała to za podważanie zaufania do jej kompetencji zawodowych i wniosła oskarżenie z art. 212 k.k. Oskarżeni w obronie powoływali się na wolność słowa i satyryczny charakter programu. Sąd jednak nie uznał ich argumentacji. Uznał natomiast, że psychoterapeuta to zawód zaufania publicznego, podlegający szczególnej ochronie, a wypowiedzi, które padły na antenie, to zaufanie podważają.

– W naszym programie satyrycznym padło proste sformułowanie, że Towarzystwo Psychologiczne powinno przyjrzeć się pani Podleśnej, a sąd uznaje, że to jest przekroczenie granic satyry – tłumaczyła się w rozmowie z "Presserwisem" Magdalena Ogórek i zapowiadała apelację. Jednak także sąd drugiej instancji uznał, że sformułowania o "praniu mózgu", jakiego zdaniem Ogórek i Ziemkiewicza psychoterapeutka miała rzekomo poddawać swoich pacjentów, przekroczyły granice satyry i utrzymał wyrok pierwszej instancji w mocy. Teraz jest on już prawomocny.

Czytaj też: Polska Press Grupa uruchomiła portal plotkarski. "Mamy doświadczonego redaktora"

(PAR, 25.05.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.