Dział: INTERNET

Dodano: Maj 23, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sąd Najwyższy: Jakub Żulczyk, który nazwał prezydenta "debilem", niewinny

"Joe Biden jest 46 prezydentem USA. Andrzej Duda jest debilem" - napisał Jakub Żulczyk w listopadzie 2022 roku na Facebooku (fot. Paweł Wodzyński/East News)

Sąd Najwyższy utrzymał wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie, który uznał, że pisarz Jakub Żulczyk nie popełnił przestępstwa, nazywając prezydenta Andrzeja Dudę "debilem".

Jakub Żulczyk został oskarżony o znieważenie prezydenta Andrzeja Dudy przez nazwanie "debilem" we wpisie na Facebooku. Pisarz skomentował zwłokę prezydenta RP w przekazaniu gratulacji Joemu Bidenowi po jego zwycięstwie w wyborach prezydenckich w USA w 2020 roku. "Joe Biden jest 46 prezydentem USA. Andrzej Duda jest debilem" - napisał w listopadzie 2022 roku na Facebooku.

W styczniu 2022 roku Sąd Okręgowy w Warszawie umorzył postępowanie w sprawie, uzasadniając, że "oskarżony swoim zachowaniem nie popełnił przestępstwa", a "społeczna szkodliwość czynu była znikoma". Od tego orzeczenia odwołała się prokuratura, ale Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał, że Jakub Żulczyk nie popełnił przestępstwa. Prokuratura złożyła jednak kasację, domagając się ponownego rozpatrzenia sprawy, ale Sąd Najwyższy ją oddalił.

(KOZ, 23.05.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.