Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 23, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Roman Protasiewicz ułaskawiony przez białoruskie władze

Roman Protasiewicz poszedł na współpracę z reżimem i został ułaskawiony (screen: YouTube/Информационное агентство БелТА)

Roman Protasiewicz, były szef opozycyjnego kanału Nexta, którego Sąd Okręgowy w Mińsku 3 maja skazał na osiem lat więzienia, decyzją białoruskich władz został ułaskawiony. 

"Właśnie podpisałem wszystkie dokumenty. To po prostu cudowna wiadomość" - stwierdził Protasiewicz, nagrany przez państwową białoruską agencję informacyjną Biełta.

Wcześniej uznano go za winnego "organizowania masowych spisków, tworzenia ekstremistycznych form, podkopywania wizerunku rządu i prezydenta Aleksandra Łukaszenki”.

Koledzy Protasiewicza z kanału telegramowego Nexta, Stepan Putilo i Yan Rudik, w procesie z 3 maja zostali skazani zaocznie na 20 i 19 lat więzienia.

W maju 2021 roku Protasiewicz, wraz ze swoją ówczesną partnerką Sofią Sapiegą, zostali zatrzymani przez białoruskie władze po sprowadzeniu przez kontrolerów lotów samolotu linii Ryanair na lotnisko w Mińsku pod pretekstem awarii. Od tego czasu opozycjonista przebywał w odosobnieniu, ale występował w białoruskich mediach, przedstawiając swoich kolegów opozycjonistów w negatywnym świetle. W międzyczasie ożenił się z nową partnerką, a Sapiega czeka na przeniesienie z więzienia w Białorusi do Rosji.

(MAC, 23.05.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.