Dział: PRASA

Dodano: Maj 17, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nagrody Historyczne "Polityki" przyznane. Wśród laureatów Jarosław Kurski

Nagrody Historyczne "Polityki" są przyznawane od 1959 roku (fot. MZD)

We wtorek tygodnik „Polityka” przyznał nagrody za książki o najnowszej historii Polski wydane w 2022 roku. Nagrodę specjalną za „Dziady i dybuki” otrzymał wicenaczelny „Gazety Wyborczej” Jarosław Kurski.

„Dziady i dybuki” to wydana przez Wydawnictwo Agora książka o poszukiwaniu przez Jarosława Kurskiego prawdy o własnej rodzinie, korzeniach zatajanych przez najbliższych, w tym matkę.

Czytaj też: Jacoń po słowach Daukszewicza w „Szkle kontaktowym”: "Zapamiętajcie moją twarz"

- Ta książka była dla mnie rodzajem autoterapii, opowieścią bardzo intymną, którą dzieliłem się z najbliższymi – żoną, matką i moimi przyjaciółmi, którym dziękuję za wsparcie. Gdy moja żona wychodziła za mnie za mąż, wiedziała, że wychodzi za dziada Jarosława Kurskiego, ale nie umawiała się, że będzie dodatkowy lokator w naszym domu, czyli dybuk. Ten dybuk mieszkał z nami przez wiele lat, a był to dybuk mojego ciotecznego dziadka. Nie jest łatwo żyć z człowiekiem, który ma tożsamościowe dylematy i który przenosi je na życie codzienne – mówił podczas gali Jarosław Kurski.

Druga Nagroda Specjalna została przyznana przez kapitułę książce „Zawód: historyk”. Odebrali ją Andrzej Friszke oraz przeprowadzający z nim wywiad rzekę Jan Olaszek i Tomasz Siewierski. Książka została wydana przez Towarzystwo Więź.

W kategorii prac naukowych nagrodę otrzymał Łukasz Bertram za książkę „Bunt, podziemie, władza. Polscy komuniści i ich socjalizacja polityczna do roku 1956” (Wydawnictwo Naukowe Scholar i Kultura Liberalna).

W kategorii książki popularnonaukowe nagrodzono Włodzimierza Mędrzeckiego za publikację pt. „Odzyskany śmietnik. Jak radziliśmy sobie z niepodległością w II Rzeczypospolitej” (Wydawnictwo Literackie).

W kategorii pamiętniki i wspomnienia nagrodę przyznano za opracowanie "Dzienników" Stanisława Ossowskiego (Wydawnictwo Naukowe Scholar). Dzienniki te prowadzone były przez socjologa niemal przez 60 lat: od czasów, gdy panował car Mikołaj II, po okres, w którym sekretarzem KC PZPR był Władysław Gomułka. Całość ujęta w trzech tomach, została edytorsko opracowana przez Różę Sułek.

Nagrodę za najlepszy debiut wręczono Jakubowi Gałęziowskiemu za „Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej).

W kategorii wydawnictwa źródłowe Grażyna Pawlak i Marcin Urynowicz odebrali nagrodę za opracowanie "Kronik wojennych" Aurelii Wyleżyńskiej. Wydane przez Państwowy Instytut Wydawniczy, zachowane w rozproszonych fragmentach unikatowe dzienniki pisarki i publicystki to reportaż z okupowanego miasta i zapis stanu ducha polskiej inteligencji.

Nagrody przyznało jury w składzie: dr hab. Barbara Klich-Kluczewska, prof. dr hab. Dariusz Stola, dr hab. Bożena Szaynok, red. Marian Turski (przewodniczący), prof. Wiesław Władyka, dr hab. Marcin Zaremba.

Po raz pierwszy Nagrody zostały przyznane w 1959 roku.

(MZD, 17.05.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.