Dział: INTERNET

Dodano: Maj 15, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Serwis elPeriodico prześladowany przez gwatemalskie władze dziś kończy działalność

Serwis elPeriodico wyjaśnia, dlaczego władza tak bardzo go nie lubi (screen: Elperiodico.com.gt)

Największy serwis informacyjny w Gwatemali, zagorzale krytykujący rząd, ogłosił, że w poniedziałek 15 maja całkowicie kończy działalność. Dziesięć miesięcy po aresztowaniu swojego założyciela i prezesa Jose Zamory.

ElPeriodico, znane ze swoich reportaży śledczych od prawie trzech dekad, zwolniło w listopadzie 80 proc. personelu i zaprzestało wersji drukowanej, przechodząc całkowicie na technologię cyfrową. Stało się to po aresztowaniu Jose Zamory pod zarzutem prania brudnych pieniędzy. Jego zatrzymanie było jednym z elementów represji władzy wobec prokuratorów, sędziów, obrońców praw człowieka, dziennikarzy i działaczy opozycji.

"Z głębokim smutkiem informujemy, że jesteśmy zmuszeni zatrzymać codzienne wydanie elPeriodico. Prześladowania nasiliły się, podobnie jak nękanie naszych reklamodawców" - napisano w ogłoszeniu.

Firma medialna została założona w 1996 roku przez Zamorę. Przez 17 lat kierowana była przez przebywającego na wygnaniu dziennikarza Juana Luisa Fonta.

66-letni obecnie Zamora wielokrotnie opisywał swoje aresztowanie jako "prześladowania polityczne". Miał to być odwet za to, że gazeta i portal skupiają się na przypadkach korupcji ze strony rządu prezydenta Alejandro Giammattei. 

- Proces Zamory, który potępiło wiele organizacji praw człowieka, może stać się "punktem zwrotnym" dla wolności prasy w Gwatemali - powiedział Juan Pappier, pełniący obowiązki zastępcy dyrektora na terytorium obu Ameryk w Human Rights Watch.

Proces rozpoczął się w tym miesiącu. Wobec sześciu dziennikarzy i trzech felietonistów z elPeriodico toczy się śledztwo.

(MAC, 15.05.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.