Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Kwiecień 21, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Fox News czeka kolejny proces po ugodzie z Dominion. Pozew o 2,7 mld dol.

Pozew Smartmatic zawiera konkretne nazwiska prowadzących programy w Fox News (screen: YouTube/Channel 4 News)

Fox Corporation i jego sieci telewizyjne zgodziły się zapłacić 787,5 mln dol. z tytułu ugody za rozstrzygnięcie sprawy sądowej wniesionej przez Dominion Voting Systems o zniesławienie. Problemy prawne giganta medialnego na tym jednak się nie kończą. Na rozpatrzenie czeka pozew o zniesławienie firmy Smartmatic, domagającej się 2,7 mld dol. odszkodowania. To o 1,1 mld dol. więcej, niż początkowo domagał się Dominion.

Firma, podobnie jak Dominion, złożyła przeciwko Foxowi pozew o zniesławienie za rozpowszechnianie fałszywych twierdzeń, że produkowane przez nią oprogramowanie do głosowania pomogło sfałszować amerykańskie wybory prezydenckie w 2020 roku, w których Joe Biden pokonał Donalda Trumpa.

Czytaj też: Microsoft usuwa Twittera ze swojej platformy reklamowej. Musk grozi sądem

Pozew Smartmatic zawiera również konkretne nazwiska prowadzących programy w Fox News: Marii Bartiromo, Jeanine Pirro i byłego gospodarza stacji Lou Dobbsa.

Program Dobbsa w dni powszednie w sieci Fox Business został zlikwidowany wkrótce po tym, jak został wymieniony w pozwie Smartmatic. Fox twierdzi, że anulowanie programu było przygotowywane jeszcze przed złożeniem pozwu.

Chociaż pozew Smartmatic został złożony przed pozwem Dominion w 2021 roku, to tempo sprawy jest znacznie wolniejsze. Na razie nie wiadomo, czy ugoda między Fox a Dominion wpłynie na sprawę Smartmatic.

Czytaj też: Duża wpadka Netflixa z transmisją na żywo. Platforma przeprasza, konkurencja zadowolona

"Spór sądowy Dominion ujawnił niektóre niewłaściwe postępowania i szkody spowodowane kampanią dezinformacyjną Foxa. Smartmatic ujawni resztę" – zapowiedział adwokat Smartmatic Erik Connolley. "Będziemy gotowi się bronić, gdy sprawa trafi do sądu, prawdopodobnie w 2025 roku" – powiedział z kolei rzecznik Foxa.

W zeszłym tygodniu Smartmatic złożył wniosek do Sądu Najwyższego Nowego Jorku o zmuszenie Foxa do "odtworzenia wszystkich odpowiednich dokumentów i zeznań z działań Dominion". Zgłoszenie trafiło do sądu, gdy sędzia w Delaware prowadzący sprawę Dominion ukarał Fox News za ukrywanie dowodów.

Czytaj też: Kolejna runda zwolnień w Meta. Pracownicy do Zuckerberga: "Zniszczyłeś morale"

(MAC, 21.04.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.