Dział: PRASA

Dodano: Marzec 20, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Olimpiada Wiedzy o Mediach za nami. Z 1238 licealistów wybrano 36 laureatów

Olimpiada Wiedzy o Mediach odbyła się na Uniwersytecie Warszawskim (fot. arc)

Aleksander Gręda z II Liceum Ogólnokształcącego im. Mieszka I w Szczecinie (opieka naukowa: Anna Domżalska) wygrał tegoroczny quiz finałowy 9. edycji Olimpiady Wiedzy o Mediach. Impreza odbyła się w ostatni weekend - 17-18 marca - na Uniwersytecie Warszawskim.

Olimpiada Wiedzy o Mediach to ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne skierowane do uczennic i uczniów szkół średnich. Olimpijskie zmagania rozpoczynają się we wrześniu poprzedniego roku, w grudniu mają status etapu regionalnego, a w marcu centralnego.

W obecnie zakończonej edycji do etapu I zgłosiło się 1238 osób. Należało przygotować pracę na jeden z pięciu tematów: 1. Odpowiedzialność za słowo w czasach mediów społecznościowych, 2. Rola mediów w relacjonowaniu tematów trudnych (np. wojna, pandemia), 3. Prawda i fikcja w przekazach medialnych, 4. Współczesne media jako czwarta władza, 5. Język w mediach, media w języku.

Do II etapu (test wiedzy) zakwalifikowano 630 osób, z czego do ścisłego finału dostało się 160 uczniów. W III etapie (finał) udział wzięło 153 uczestników/uczestniczek, a 36 osób z najlepszym wynikiem uzyskało tytuł laureata/laureatki Olimpiady.

Laureaci otrzymują istotną nagrodę - mogą zostać przyjęci na wyższe uczelnie; olimpiada pozwala uzyskać indeks jeszcze przed przystąpieniem do matury.

Pierwszego dnia finału uczestnicy zmierzyli się z godzinnym testem z zakresu wiedzy o mediach. Po teście uczestniczyli w spotkaniach z Katarzyną Górniak (TVN, TVN24) oraz zespołem ekspertek zajmujących się badaniem zjawiska FOMO (badanie: „FOMO. Polacy a lęk przed odłączeniem”, dr hab. Anna Jupowicz-Ginalska, UW;  Marta Witkowska, Państwowy Instytut Badawczy NASK; dr Katarzyna Iwanicka, UW). 

Drugi dzień Olimpiady Wiedzy o Mediach to już tradycyjny quiz wiedzy o mediach w formule zbliżonej do programu „Jeden z dziesięciu". Tegoroczny quiz finałowy wygrał Aleksander Gręda z II Liceum Ogólnokształcącego im. Mieszka I w Szczecinie (opieka naukowa: Pani Anna Domżalska), drugie miejsce zajął Dawid Jankowski (Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu; opieka naukowa: Pani Magdalena Pacholik), a trzecie Pola Adamczuk (IV Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Warszawie, opieka naukowa: Pani Małgorzata Telakowska).

Magazyn "Press" i Fundacja Grand Press patronowały temu wydarzeniu.

Press

Olimpiada Wiedzy o Mediach odbyła się na Uniwersytecie Warszawskim (fot. arc)

(CP, 20.03.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.