Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Styczeń 31, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Praca zdalna uregulowana w przepisach. Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy

Przepisy Ustawy z dnia 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw – gdzie są nowe regulacje – zaczną obowiązywać od 1 marca (CUSA/Pixabay)

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek nowelizację kodeksu pracy, wprowadzającą na stałe do przepisów instytucję pracy zdalnej. Jedną z nowych zasad jest konieczność uzyskania zgody pracodawcy na zmianę miejsca pracy zdalnej. Teoretycznie oznacza to więc, że jeśli dziennikarz zechce popracować któregoś dnia nie z domu, a z parku czy kawiarni, będzie musiał poinformować o tym redakcję.

Zgodnie z przyjętą w nowelizacji definicją pracy zdalnej jest nią wykonywanie pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym w miejscu zamieszkania zatrudnionego, z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Czytaj też: Po komisji mobbingowej w "GW": Klich-Siewiorek prosi o wyjaśnienie, czym są "zachowania niepożądane"

Uzgodnienie między stronami umowy o pracę dotyczące wykonywania pracy zdalnej przez pracownika może nastąpić przy zawieraniu umowy o pracę albo w trakcie zatrudnienia. Uzgodnienie może być dokonane z inicjatywy pracodawcy albo na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej.

Praca zdalna może być również wykonywana na polecenie pracodawcy:

  • w okresie obowiązywania stanu nadzwyczajnego, stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu lub
  • w okresie, w którym zapewnienie przez pracodawcę bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w dotychczasowym miejscu pracy pracownika nie jest czasowo możliwe z powodu działania siły wyższej
  • jeżeli pracownik złoży bezpośrednio przed wydaniem polecenia oświadczenie w postaci papierowej lub elektronicznej, że posiada warunki lokalowe i techniczne do wykonywania pracy zdalnej.

Czytaj też: Poniedziałkowe wydania dzienników Polska Press po apelu Owsiaka. Niektórzy napisali o WOŚP

Pracodawca może w każdym czasie cofnąć polecenie wykonywania pracy zdalnej, z co najmniej dwudniowym uprzedzeniem. W przypadku zmiany warunków lokalowych i technicznych uniemożliwiającej wykonywanie pracy zdalnej pracownik informuje o tym niezwłocznie pracodawcę. W takim przypadku pracodawca  cofa polecenie wykonywania pracy zdalnej.

Nowelizacja przewiduje pracę zdalną całkowitą, jak i hybrydową.

Według nowych przepisów każdy pracownik od 1 marca br. będzie miał prawo do 24 dni pracy zdalnej na żądanie w ciągu roku kalendarzowego. Za każdym razem trzeba jednak umotywować swój wniosek. Jednocześnie pracodawca nie może odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom wychowującym dziecko do 4. roku życia, kobietom w ciąży i opiekunom, którzy mają w rodzinie osobę z niepełnosprawnością.

Nowe przepisy nakazują dodatkowo pracodawcy pokrywanie kosztów energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych, a ponadto „innych kosztów bezpośrednio związanych z wykonywaniem pracy zdalnej”. Ponadto według nowego prawa powinno się ustalić wysokość ekwiwalentu pieniężnego za korzystanie przez pracownika z prywatnego laptopa oraz innych materiałów niezapewnionych przez pracodawcę. Te regulacje, zdaniem związków zawodowych, są zbyt ogólne i należy je jeszcze doprecyzować.

Czytaj też: Ruszy proces w sprawie dziennikarza dyscyplinarnie zwolnionego z PAP za wcześniejsze zeznania w sądzie

Nowelizacja kodeksu pracy przewiduje również możliwość przeprowadzenia kontroli trzeźwości pracujących zdalnie pracowników.

Ustawę z dnia 1 grudnia 2022 roku o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw - gdzie są nowe regulacje - znajdą Państwo pod tym linkiem:  https://orka.sejm.gov.pl/proc9.nsf/ustawy/2335_u.htm

Przepisy zaczną obowiązywać od 1 marca.

Czytaj też: Paweł Czado, dziennikarz sportowy Interii, kończy pracę. "Mam pusty bak"

(MZD, 31.01.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.