Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 30, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

KRRiT z postępowaniem w sprawie ukarania TVN za reportaż "Siła kłamstwa"

Piotr Świerczek dowodzi w swym reportażu, że podkomisja Macierewicza ukryła dowody niezgodne z tezą o zamachu (screen: Tvn24.pl)

Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski wszczął z urzędu postępowanie w sprawie ukarania TVN za reportaż "Siła kłamstwa", który nadano w TVN 24 i TVN.

Jak podano w komunikacie, postępowanie będzie w szczególności dotyczyć ustalenia, czy reportaż zawiera treści naruszające art. 18 ust. 1 i 3 ustawy o radiofonii i telewizji, poprzez propagowanie nieprawdziwych informacji oraz działań sprzecznych z polską racją stanu i zagrażających bezpieczeństwu publicznemu.

Czytaj też: Polskie Radio nie chce Roberta Mazurka w Dwójce. Zarzuca mu zniesławianie mediów publicznych

"Przewodniczący KRRiT będzie również badać, w jakim stopniu ewentualne rozpowszechnianie nieprawdziwych i nierzetelnych informacji narusza warunki koncesji udzielonej TVN S.A. na nadawanie programu pn. TVN" – podała KRRiT w komunikacie. I dodała: "Obecnie przedstawiciele nadawcy zapoznają się z materiałami zgromadzonymi w toku dotychczasowych czynności".

Zgodnie z art. 53 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji, na który w komunikacie powołuje się KRRiT, TVN grozi kara pieniężna w wysokości do 50 proc. rocznej opłaty za prawo do dysponowania częstotliwością przeznaczoną do rozpowszechniania programu drogą naziemną.

Jak dodała KRRiT, sprawa ma związek ze skargą, którą złożył Antoni Macierewicz z Prawa i Sprawiedliwości.

77-minutowy reportaż "Siła kłamstwa" miał premierę we wrześniu w specjalnym wydaniu magazynu "Czarno na białym" w TVN 24, a następnie także w głównym TVN.

Czytaj też: Donald Tusk pozywa TVP, dyrektora TAI i reportera "Wiadomości"

W reportażu jego autor Piotr Świerczek dowodzi, że podkomisja Antoniego Macierewicza z PiS ukryła dowody niezgodne z tezą o zamachu w Smoleńsku. Podkomisja smoleńska stwierdziła z kolei, że "zarzuty i pseudoargumenty przedstawione przez stację TVN są fałszywe i prezentują rosyjski punt widzenia, wprowadzając w błąd polską opinię publiczną".

Reportaż nagrodzono na gali Grand Press 2022 w kategorii dziennikarstwo śledcze.

– Bardzo dziękuję, bo nie ukrywajmy, że ta nagroda jest za to, że nie osierociłem swojego tematu. Pewnie każdy dziennikarz ma taki grzech na swoim sumieniu. Myślę, że dlatego, że przez 12 lat pilnowałem tego tematu, to na rozmowy ze mną zgodziły się osoby niezwykłe. Było im ciężko, bo były bardzo blisko Antoniego Macierewicza – powiedział Piotr Świerczek, odbierając nagrodę.

Czytaj też: Black Eyed Peas będzie gwiazdą Sylwestra TVP w Zakopanem

(MNIE, 30.12.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.