Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 30, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Donald Tusk pozywa TVP, dyrektora TAI i reportera "Wiadomości"

Donald Tusk twierdzi, że TVP naruszyła jego dobra osobiste, publikując jego wizerunek w czerwonej poświacie z celownikiem nakierowanym na jego klatkę piersiową (fot. Wojciech Olkuśnik/East News)

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk pozwał Telewizję Polską o naruszenie dóbr osobistych. Tusk złożył też pozew przeciwko dyrektorowi Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosławowi Olechowskiemu i reporterowi "Wiadomości" TVP Marcinowi Tulickiemu za film "Nasz człowiek w Warszawie" o liderze PO.

Donald Tusk w pozwie – jak ujawniło w czwartek Radio Zet – twierdzi, że TVP naruszyła jego dobra osobiste, publikując co najmniej 28 razy w głównym wydaniu "Wiadomości" jego wizerunek w czerwonej poświacie z celownikiem nakierowanym na jego klatkę piersiową.

Tusk pozywa za manipulacje i przeinaczenia

Lider PO domaga się publikacji przeprosin w głównym wydaniu "Wiadomości", w serwisie Tvp.info i na profilu TVP Info na Twitterze. Chce również zasądzenia 30 tys. zł na rzecz Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Czytaj też: Towarzystwo Dziennikarskie zapowiada monitoring mediów podczas kampanii wyborczej

"Donald Tusk wnosi też o wydanie postanowienia o zabezpieczeniu roszczeń – zakazu publikowania wizerunku Donalda Tuska w czerwonej poświacie z celownikiem nakierowanym na jego klatkę piersiową w terminie 1 roku od dnia doręczenia pozwanej postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia" – poinformowało Radio Zet.

Także w czwartek serwis Tvp.info podał, że Donald Tusk pozwał dyrektora TAI Jarosława Olechowskiego i reportera "Wiadomości" Marcina Tulickiego za film "Nasz człowiek w Warszawie". Według Tuska w tym materiale – jak opisuje serwis – doszło do "przedstawienia alternatywnej rzeczywistości", a to z powodu "skali manipulacji i przeinaczeń dokonanych przez Pozwanych", którzy "posługiwali się wieloma technikami manipulacyjnymi".

"Nasz człowiek w Warszawie" przykładem ekstremalnej propagandy

"W swoim pozwie Tusk żąda przeprosin i zakazu dalszego rozpowszechniania filmu, »zabezpieczenia« na czas procesu w postaci wyświetlania przed emisją dokumentu tekstu, w którym TVP zmuszona byłaby do przekazywania narracji strony powodowej o »wyrwanych z kontekstu« cytatach i o tym, że »nagrania wypowiedzi Pana Donalda Tuska dotyczą innej sytuacji«" – czytamy w Tvp.info.

Czytaj też: Powrót Piotra Kraśki do prowadzenia "Faktów" TVN oceniony pozytywnie

Materiał "Nasz człowiek w Warszawie" pokazany w kwietniu w TVP 1 i TVP Info sugerował m.in., że były premier ponosi odpowiedzialność za wojnę w Ukrainie. Po jego emisji w TVP Info odbyła się dyskusja z udziałem prawicowych dziennikarzy wspierających punkt widzenia zaprezentowany w filmie.

"To skandaliczny film. Będę go analizował na zajęciach ze studentami dziennikarstwa, jako przykład ekstremalnej propagandy i manipulacji" – mówił "Presserwisowi" Krzysztof Luft, członek rady programowej TVP i były członek KRRiT.

Czytaj też: Izba Wydawców Prasy krytykuje Ruch za wypowiadanie umów lokalnym wydawcom

(KOZ, 30.12.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.