Temat: reklama

Dział: REKLAMA

Dodano: Grudzień 30, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Allegro zapłaci 210 mln zł kary za faworyzowanie własnego sklepu i stosowanie niedozwolonych klauzul

UOKiK wezwał Allegro do zaprzestania łamiących prawo działań (fot. materiały prasowe)

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał dwie decyzje, w których nałożył łącznie ponad 210 mln zł kary na spółkę Allegro. Kary dotyczą faworyzowania własnego sklepu na platformie Allegro.pl oraz stosowanie niedozwolonych klauzul w regulaminie "Allegro Smart!".

W komunikacie urząd wyjaśnił, że decyzja o karze to efekt postępowania antymonopolowego, podjętego na podstawie skarg sprzedawców konkurujących z Allegro oraz w wyniku własnych obserwacji UOKiK. Wszczęte postępowanie potwierdziło, że Allegro w niedozwolony sposób wykorzystywało swoją pozycję na rynku.

Czytaj też: Krzysztof Miruć znowu w reklamach Leroy Merlin

Prezes UOKiK ocenił, że platforma posiada pozycję dominującą nie tylko w związku z osiągniętym na Allegro.pl obrotem, ale również przy uwzględnieniu wysokości dochodu z tytułu usług świadczonych na rzecz zewnętrznych sprzedawców obecnych na platformie Allegro.pl oraz platformach konkurencyjnych.

Strategia faworyzowania własnej działalności sprzedażowej według UOKiK została podjęta przez spółkę w maju 2015 roku, kiedy to pracownicy spółki odpowiedzialni za Oficjalny Sklep Allegro zauważyli, że oferty wystawiane za jego pośrednictwem na platformie Allegro.pl są nisko pozycjonowane według algorytmu trafności. Allegro wykorzystało więc niedostępne dla innych sprzedawców informacje, by poprawić swoją pozycję.

Czytaj też: Fundacja Avalon z kampanią "Nic co ludzkie nie jest nam obce"

Za nadużywanie pozycji dominującej prezes UOKiK nałożył na spółkę Allegro karę w wysokości ponad 206 mln zł (206 169 786 zł).

Druga wydana decyzja dotyczy zasad współpracy między Allegro a konsumentami, a dokładniej usługi "Allegro Smart!", która umożliwia bezpłatną dostawę zakupionych przedmiotów. W regulaminach spółka zastrzegła sobie możliwość zmian warunków w wypadku np. "zmian technologicznych i funkcjonalnych lub uwarunkowań ekonomicznych i rynkowych". Według UOKiK tego typu klauzule są niedozwolone, ponieważ nie precyzują jasno zakresu oraz przesłanek wprowadzania zmian. Za stosowanie klauzul niedozwolonych spółka została ukarana karą finansową w wysokości blisko 4 mln zł (3 970 677 zł).

Czytaj też: Katastrofa ekologiczna na Odrze, Ordo Iuris i Tomasz Lis to największe kryzysy wizerunkowe 2022 roku

(KAP, 30.12.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.