Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 23, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Jarosław J. skazany za pomówienie KOD o płacenie uczestnikom demonstracji

Jarosław J. był już za swoje wpisy w mediach społecznościowych upominany przez Komisję Etyki TVP (screen: YouTube.com/TVP Info)

Jarosław J., aktor i komentator TVP, został skazany za pomówienie Komitetu Obrony Demokracji o to, że organizacja ta płaci za udział w swoich demonstracjach. Wyrok nie jest prawomocny.

Jarosław J. usłyszał w Sądzie Rejonowym Warszawa Śródmieście wyrok skazujący go na 10 tys. zł grzywny, 5 tys. zł nawiązki na PCK, zwrot KOD-owi kosztów postępowania sądowego w wysokości 1144 zł oraz zapłatę 1020 zł kosztów procesu na rzecz Skarbu Państwa.

Czytaj też: Telewizja Media Narodowe nadal bez koncesji. W tym roku nie pojawi się w kablówkach

KOD wniósł sprawę do sądu z art. 212 Kodeksu karnego, bo uznał, że w lutym 2020 roku w programie "#Jedziemy" Michała Rachonia, emitowanym na antenie TVP Info, Jarosław J. powiedział: "Mam kumpla, który za tarzanie się po ziemi w pierwszej linii demonstracji KOD-u dostaje 150 zł. To nie jest żadna tajemnica".

Komitet uznał, że w ten sposób ruch został narażony na poniżenie i utratę zaufania społecznego niezbędnego do realizacji celów statutowych.

Zawiadomienie o popełnieniu przez J. innych przestępstw zniesławienia złożył też w styczniu 2022 roku Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Jarosław J. miał w mediach społecznościowych obrażać ponad 30 osób, rzucając uwagi o treści homofobicznej. Prokuratura w Krakowie sprawę umorzyła, ale Ośrodek odwołał się od decyzji.

Czytaj też: TVP dostała trzy oferty na dostawę energii. Wszystkie na kwotę wyższą niż planowała wydać

Obraźliwe wpisy J. w mediach społecznościowych były też przedmiotem badania Komisji Etyki TVP.

Uznała ona w maju, że "dziennikarz nie powinien publikować w internecie żadnych opinii, których nie mógłby przedstawić na antenie. Dotyczy to szczególnie wypowiedzi na temat polityki, spraw międzynarodowych, życia społecznego, ekonomii, mediów, kwestii moralnych, etycznych, religijnych, a także działalności TVP SA".

Czytaj też: Tok FM i OKO.press będą współpracować przed wyborami. Pierwszy materiał dziś

(PAR, 23.12.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.