Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Listopad 29, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Bartosz T. Wieliński przedstawicielem "Gazety Wyborczej" w Leading European Newspaper Alliance

Bartosz T. Wieliński jest związany z "Gazetą Wyborczą" od ponad 20 lat (fot. Bartosz Bańka)

Wicenaczelny "Gazety Wyborczej" Bartosz T. Wieliński został przedstawicielem tego tytułu w Leading European Newspaper Alliance, sojuszu skupiającym największe europejskie gazety pracujące na rzecz podnoszenia standardów dziennikarskich.

Leading European Newspaper Alliance (LENA) to sojusz największych europejskich gazet. Powstał w marcu 2015 roku jako inicjatywa redakcji "Die Welt", "El País", "La Repubblica", "Le Figaro", "Le Soir", "Tages-Anzeiger" i "Tribune de Genève".

Czytaj też: Grand Press Digital 2022. Nominacje dla Frontstory, Spider's Web+ i Tok FM Premium

Celem LENA jest podnoszenie dziennikarskich standardów oraz łączenie pracy redakcyjnej nad ważnymi materiałami z promowaniem wysokiej jakości dziennikarstwa w Europie. Członkowie sojuszu wspólnie tworzą i publikują materiały dzięki międzynarodowej współpracy dziennikarzy. Redakcje udostępniają sobie wybrane artykuły, by mogli korzystać z nich także czytelnicy z innych krajów.

Wśród tekstów są m.in. wywiady, raporty i artykuły opiniotwórcze, napisane przez ekspertów, naukowców i osoby publiczne. Stowarzyszone zespoły redakcyjne pracują też nad wspólnymi projektami (np. Sonar Europe) oraz dzielą się nowymi praktykami i rozwiązaniami w zakresie cyfryzacji, technologii i projektów internetowych. Dodatkowo LENA pełni rolę konsultacyjną ds. mediów przy Komisji Europejskiej.

"Gazeta Wyborcza" została zaproszona do grona założycieli LENA cztery lata temu. Obecnie treści gazet zrzeszonych w sojuszu docierają do prawie 7 mln czytelników wydań tradycyjnych i 43 mln użytkowników serwisów internetowych.

Czytaj też: Prokuratura musi wznowić postępowanie ws. gróźb wobec Grzegorza Rzeczkowskiego

Bartosz T. Wieliński dołączył do przedstawicieli LENA, wśród których znaleźli się: Olivier de Raeymaeker i Christophe Berti z "Le Soir", Bertrand Gie z "Le Figaro", Filippo Davanzo z "La Repubblica", Pedro Zuzazua Gil z "El País", Marius Schneider z "Die Welt" oraz Titus Plattner ze szwajcarskiego Tamedia. Plattner został nowym przewodniczącym LENA.

Bartosz T. Wieliński jest związany z "Gazetą Wyborczą" od ponad 20 lat. Od 2005 do 2009 roku był korespondentem „Wyborczej" w Berlinie, później pracował w dziale zagranicznym, gdzie dalej zajmował się tematyką niemiecką. Przeprowadzał wywiady z najważniejszymi politykami Niemiec, w tym z kanclerz Angelą Merkel. Od 2017 roku kieruje działem Świat, od 2019 jest jednym z zastępców redaktora naczelnego "Wyborczej". W 2013 roku zdobył nagrodę Grand Press za najlepszy reportaż oraz nagrodę Pióro Nadziei przyznawaną przez Amnesty International. To autor książki „Źli Niemcy" (2014) i "Wojna lekarzy Hitlera" (2021). Publikuje też za granicą, m.in. w "The New York Times", "Süddeutsche Zeitung" "Die Welt", "El Pais" i "La Repubblica".

Czytaj też: Publikacja "Nowego Tygodnia" naruszyła dwie zasady Karty Etycznej Mediów – uważa REM

(MZD, 29.11.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.