Dział: TELEWIZJA

Dodano: Listopad 16, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ponad 40 osób liczy ekipa TVP Sport na mundial w Katarze

- Będę cieszył się z widowni powyżej 10 milionów. To byłby już fenomenalny wynik - mówi Marek Szkolnikowski, dyrektor TVP Sport (fot. materiały prasowe)

TVP Sport wysyła ponad 40 osób na mistrzostwa świata w piłce nożnej, które w niedzielę rozpoczynają się w Katarze.

"Bez wątpienia jest to największa impreza telewizyjna czterolecia, ogromne wyzwanie logistyczno-produkcyjne" - mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej Marek Szkolnikowski, dyrektor TVP Sport. Dodał, że pierwszy raz w historii rozgrywane będą nawet cztery mecze dziennie. 

Dziennikarz TVP Sport Dariusz Szpakowski opowiadał, że mistrzostwa będą nietypowe i mundial nie wywołuje takiego zainteresowania jak poprzednie finały. - Jechaliśmy na różne ważne imprezy i oczywiście działy się złe wydarzenia na świecie, ale nie tak blisko nas. To, co dzieje się za polską granicą, w Ukrainie i inwazja bestialska Rosji kładzie się cieniem na naszych nastrojach. Czasy, w których żyjemy, też nie są dobre. Wokół nas inflacja, drożyzna, podwyżki cen gazu, prądu, kłopoty z węglem. Kibic ma w głowie dziś coś innego, ale mam przekonanie graniczące z pewnością, że spotkania biało-czerwonych przyciągną miliony przed telewizory - mówił Szpakowski.

Wszystkie 64 mecze będą transmitowane ze stadionów w Katarze. Spotkania skomentują Dariusz Szpakowski, Mateusz Borek, Jacek Laskowski, Przemysław Pełka, Janusz Michalik, Marcin Żewłakow, Robert Podoliński, Sebastian Mila, Sławomir Kwiatkowski, Kamil Kosowski, Maciej Iwański i Kazimierz Węgrzyn. 

Czytaj też: Polskie media długo milczały o eksplozji na Lubelszczyźnie. Gierszewski napisał pierwszy

Gospodarzami studia będą: Maciej Kurzajewski, Rafał Patyra, Marcin Rams, Mariusz Jankowski i Kacper Tomczyk. Dodatkowo studia z Kataru przy meczach reprezentacji Polski poprowadzą: Jacek Kurowski (Polska - Meksyk i Polska - Arabia Saudyjska) i Mateusz Borek (Polska - Argentyna). Ekspertami TVP będą byli lub obecni piłkarze i trenerzy, w tym m.in. były selekcjoner reprezentacji Polski Jerzy Brzęczek.

- Do Kataru z TVP Sport leci ponad czterdzieści osób, w tym: komentatorzy, eksperci, obsługa techniczna studia, wydawcy, podwydawcy - mówi "Presserwisowi" Marek Szkolnikowski, dyrektor TVP Sport. - To optymalna wielkość ekipy, żeby z jednej strony obsłużyć mistrzostwa najlepiej, jak potrafimy, a z drugiej - żeby dbać o publiczne pieniądze. Ten rok jest trudny dla wszystkich, dlatego poruszamy się w ograniczonym budżecie - uważa szef TVP Sport i zaznacza: - W momencie, kiedy reprezentacja Polski odpadnie z turnieju, większość ekipy wraca do Polski.

Jak informuje Marek Szkolnikowski, ekipa TVP Sport w Katarze będzie prawie dwa razy mniejsza niż podczas mundialu w Rosji, który był trudny logistycznie, choćby ze względu na odległości pomiędzy stadionami. - W Katarze pod tym względem będzie łatwiej, ale jest to bardzo drogi kraj - dodaje.

Czytaj też: Barbara Kurdej-Szatan dołączy do prowadzących program "Poranny rogal" w Zoom TV

Mundial pierwszy raz odbędzie się nie na przełomie wiosny i lata, ale późną jesienią. - To absolutnie skandaliczna decyzja. FIFA pokazała, że za pieniądze można kupić w dzisiejszych czasach wszystko, nawet taka świętość jak mundial raz na cztery lata w lecie została sprzedana. Jednak z perspektywy telewizyjnej nie jest to zły okres, jesienią więcej czasu spędza się w domu - przyznaje Marek Szkolnikowski.

Zwraca uwagę na to, że widownia telewizji spada i trudno będzie pobić rekordy oglądalności z 2012 roku. - Ale wydaje mi się, że wyniki mogą być zbliżone lub odrobinę lepsze od tych sprzed czterech lat. Będę cieszył się z widowni powyżej 10 milionów. To byłby już fenomenalny wynik - stwierdza Szkolnikowski.

Podczas mundialu w Rosji najwięcej widzów przyciągnął mecz Polska - Kolumbia, rozegrany w niedzielę 24 czerwca o godz. 20. W TVP 1 i TVP Sport spotkanie oglądało łącznie 13,63 mln widzów, a z uwzględnieniem gości panelistów – 14,81 mln.

Dyrektor TVP Sport Marek Szkolnikowski zapowiada: - Chcemy pobić jednak wszystkie dotychczasowe rekordy w internecie. Mecz Polska-Hiszpania podczas Euro 2020 oglądało w sieci 840 tysięcy widzów. Jestem przekonany, że osiągniemy widownię powyżej miliona podczas spotkań reprezentacji Polski w Katarze.

Wszystkie mecze mistrzostw transmitowane będą w TVP 1, TVP 2 i TVP Sport. W przypadku spotkań rozgrywanych o tej samej porze - jeden będzie w Jedynce, drugi - w Dwójce, będzie też można oglądać transmisję łączoną w TVP Sport. Ponadto każdy mecz będzie dostępny na stronie Tvpsport, w aplikacji mobilnej TVP Sport oraz w Smart TV.

Na czas trwania mistrzostw świata zostanie uruchomiony kanał TVP 4K, całkowicie poświęcony mundialowi.

Mundial w Katarze potrwa do 18 grudnia.

(KOZ, 16.11.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.