Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Październik 26, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Maleje zainteresowanie Polaków dopłatami do dekoderów i telewizorów w nowym standardzie

Trzeci multipleks ze stacjami TVP na wniosek szefa MSWiA może pozostać w starym systemie do końca 2023 roku (fot. Pixabay.com)

Polacy złożyli dotychczas 583 112 wniosków o dofinansowanie do zakupu dekodera lub telewizora w nowym standardzie naziemnym DVB-T2/HEVC. To więcej o 13 445 w porównaniu z końcem września, ale ponownie mniej, niż miesiąc wcześniej. – Te ponad 13 tys. wniosków w ciągu miesiąca przy prawie milionie jeszcze nieprzełączonych gospodarstw domowych to jest praktycznie niezauważalna liczba – ocenia Juliusz Braun, były przewodniczący KRRiT.

Dzięki rządowemu programowi osoby, których nie stać na kupno nowego sprzętu, mogą otrzymać dopłatę 250 zł do zakupu telewizora lub 100 zł do dekodera. Liczba zrealizowanych bonów wykazuje, że program kosztował budżet państwa już ok. 62,51 mln zł.

Czytaj też: TVP w sporze prawnym z właścicielem Gonet.tv. Chce, żeby zaprzestał emisji jej kanałów

Do 24 października w placówkach Poczty Polskiej złożono 487 976 wniosków na dofinansowanie do zakupu dekodera lub telewizora (o 10 781 więcej, niż było ich na 26 września br.), a 95 136 przez internet (więcej o 2664). Zrealizowano 507 538 wniosków (wzrost o 13 663) – 429 144 dotyczyło dofinansowania do zakupu dekodera (w górę o 8982), a 78 394 do telewizora (wzrost o 4681).

Dynamika wzrostu złożonych wniosków jest niższa niż przed miesiącem. Wtedy w ciągu około miesiąca doszło 20 273 wniosków, a teraz – 13 445. Z kolei np. trzy miesiące temu było to 94 796 wniosków w ciągu około miesiąca.

Juliusz Braun, były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i były prezes TVP, ocenia, że w całej sprawie sukces osiągnęli ci, którzy traktowali ten projekt politycznie. – Nadal prawie milion gospodarstw domowych skazanych jest tylko na przekaz informacyjny TVP, która nie przełączyła się na nowy standard, więc dla pomysłodawców całej operacji jest to sukces. Jednak jeśli oceniać wszystko merytorycznie, to oczywiście jest to niepowodzenie projektu. Minęły bowiem kolejne miesiące, a zmiana standardu nie nastąpiła w pełnej skali. Ponadto nie widać, żeby ktokolwiek był zainteresowany, żeby doprowadzić tę sprawę do końca – mówi Braun.

Czytaj też: TVP Info emituje znacznie mniej spotów reklamowych niż rok temu

Na nowy standard przeszły czołowe multipleksy zawierające głównie kanały komercyjne (m.in. Polsat czy TVN). MUX 3 ze stacjami TVP (np. TVP 1, TVP 2 i TVP Info) na wniosek szefa MSWiA może pozostać w starym systemie do końca 2023 roku.

Według danych Krajowego Instytutu Mediów na koniec sierpnia nieprzygotowanych do odbioru kanałów w nowym standardzie było 990 tys. gospodarstw domowych.

Czytaj też: TVP unieważniła przetarg na dostawę prądu. Nie wpłynęła żadna oferta

(MNIE, 26.10.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.