Temat: badania telewizji

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Październik 17, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Kanały prywatnych nadawców z ósmego multipleksu zyskały udział w rynku

Udział Telewizji WP w rynku w grupie ogólnej 4+ wyniósł we wrześniu 0,6 proc. (screen: YouTube/Forum Media2)

Wszystkie kanały prywatnych nadawców dostępne z ósmego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej, który pozostał w starym standardzie naziemnym, we wrześniu zanotowały wyższy udział w rynku niż rok wcześniej.

Udział Telewizji WP (Wirtualna Polska) w rynku w grupie ogólnej 4+ wyniósł we wrześniu 0,6 proc. wobec 0,5 proc. rok wcześniej. Zoom TV (Grupa Kino Polska) zwiększył udział z 0,49 proc. do 0,57 proc. Wyniki poprawiły też Nowa TV (Grupa Polsat Plus) – z 0,28 proc. do 0,39 proc. i Metro (TVN Warner Bros. Discovery) – z 0,26 proc. do 0,31 proc.

Czytaj też: TVP: audyt nie potwierdził nieprawidłowości przy koncertach plenerowych

Wśród widzów między 16. a 49. rokiem życia Telewizja WP zanotowała wzrost z 0,49 proc. do 0,62 proc. Udział Zoom TV wynosił 0,58 proc. (wzrost z 0,54 proc.), Metra – 0,39 proc. (w górę z 0,22 proc.), a Nowej TV – 0,33 proc. (wzrost z 0,24 proc.).

Z kolei w grupie 16-59 lat Telewizja WP prowadziła z 0,75 proc. udziału wobec 0,54 proc. rok wcześniej. Zoom TV miał 0,65 proc. (wzrost z 0,55 proc.), Metro – 0,39 proc. (wzrost z 0,28 proc.), a Nowa TV też 0,39 proc. (wzrost z 0,28 proc.).

Ósmy multipleks nadaje w paśmie trzecim (VHF), innym niż pozostałe MUX (UHF). Wiele anten użytkowników jest dostosowanych jedynie do pasma UHF i do odbierania oferty z MUX 8 konieczna jest wymiana lub kupno nowej anteny. Urząd Komunikacji Elektronicznej analizuje jednak możliwość przeniesienia kanałów z MUX 8 do MUX 5, obecnie nieobsadzonego. Z kolei częstotliwości MUX 8 zostałyby przeznaczone dla radia cyfrowego DAB+.

Czytaj też: Krakowska urzędniczka wygrażała dziennikarzowi bloga Krowoderska.pl

Od końca 2018 roku na MUX 8 dostępne są również kanały Telewizji Polskiej. Obecnie są to TVP Kobieta i TVP Kultura.

MUX 8 od początku nie był brany pod uwagę przy tzw. refarmingu, który wiązał się ze zmianą standardu naziemnego. W konsekwencji kanały na nim dostępne mogą być odbierane też na starszych dekoderach i telewizorach.

Na nowy standard nie przeszedł również MUX 3 z głównymi kanałami TVP, np. TVP 1 i TVP 2. To jednak efekt wniosku szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego do Jacka Oko, prezesa UKE. Dzięki temu trzeci multipleks może nadawać w starym systemie do końca 2023 roku.

Dane: Nielsen Media.

Czytaj też: Netflix: "Wielka woda" obejrzana w 10 mln gospodarstw domowych na świecie

(MNIE, 17.10.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.